| arianared14 a întrebat:

Sal TPU, am inceput sa am o problema. Cam de la un timp, a inceput sa-mi tiuie ureche stanga. Luna asta a inceput. Aud un tiuit, dar nu in interiorul urechii. In exterior. Si nu stiu ce sa fac. In vacanta am fost la piscina si mi se infundasera urechile si acasa mi s-a scurs apa din ele. Am stat cateva minute pe ambele parti. Muzica nu ascult la maxim. Ascultam, dar din August nu am mai ascultat. Nu imi curat urechile cu betisoare ci cu un prosop. Si imi e frica.
Specific ca sunt a 8 a si am un program incarcat, stres etc.
Ce sa fac? De la ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Tinitusul sau (țiuitul urechii) poate apărea din mai multe cauze ca Expunerea la zgomote, îmbătrânirea, Probleme ale vaselor de sange, acumulrarea de ceară, infecții, boli, medicamente și probleme are creierului.
Acum tinerii ascultă muzică și afectează urechia și nervul auditiv.
Și stresul afectează organismul îl destabilizeză mult.
Ca și tratament
există remedii naturale si alternative ca

Controlarea tensiunii arteriale
Reducerea sării alimentare și a alimentelor sărate
Evitarea stimulentelor nervoase, precum cafeaua si tutunul.
Alte tratamente, cum ar fi acupunctura si tratamentul hipnotic au aratat unele rezultate.
Tratamentul pe baza de plante cum ar fi Ginkgo Biloba poate fi eficient in tratarea tinitusului. Acesta actioneaza prin cresterea aportului de sânge la nivelul urechii interne.

Vezi aici http://www.divahair.ro/......_tratament