| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU. Ce as putea folosi pentru cosuri? Vreau ceva natural daca se poate daca nu e ok si ceva cremabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ZuzaTA a răspuns:

Am si eu aceeasi problema cu cosurile. Dar am gasit o solutie destul de eficienta. Poti gasi la farmacie un unguent care se numeste Isotrexin costa in jur de 30-35 de lei. m-i la recomandat un medic dermatolog si mi-a spus cum il pot folosi. Dupa ce l-ai cumparat il incerci in prima seara, dar mai intai te speli pe fata cu sapun( de preferabil Dove ) si trebuie sa te speli foarte usor sa nu apesi pe piele, la fel si cu clatitul. Dar cand te stergi in totdeauna trebuie sa ai un prosop numai al tau care il folosesti numai si numai pentru fata. Dupaia aplici unguentul doar pe zonele cu pobleme ( daca aplici intr-un loc sanatos s-ar putea sa se inroseasca asa ca ai grija). Dimineata te speli pe fata cu sapun te clatesti si te stergi cu prosopul numai pentru fata, iar dupa aia aplici pe toata fata o crema hidratanta. Asta in prima seara. Timp de doua zile nu mai folosesti unguentul ca sa vezi cu mreactioneaza pielea. Dupa doua zile ce nu l-ai folosit, repeti ceea ce tziam scris, in fiecare seara. Cam timp de o luna iti vor disparea complet toate defectele de pe fata si nu vei mai avea probleme de genu asta.

Sper ca te'am ajutat kisskiss Fundita>? >big grin

| ellamarin a răspuns:

Buna.uite remedii naturiste pentru cosuri : http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-cosuri-0

| TheCreionel a răspuns:

Buna si eu am aceeasi proablema! Am fost la dermatolog si mi-a dat o reteta Zineryt! au trecut aproape 2 luni sau mai putin si se vad rezultatele. Prima data am avut foarte multe pe frunte si pe obraji pe barba pe nas, si acum mi-au disparut nu mai am atatea rosii si coapte doar asa culoarea tenului. Daca ai si negre poti folosi de la Avon cred sua nu stiu unde mai este Pure Skin care curata sau Face Toner!
Sper ca te-am ajutat! Si nu mai pune mana murdara pe fata!
papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai eficiente tratamente naturiste sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.
Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt(o solutie foarte puternica).Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine, lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Daca l-ai incercat deja, raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.

| BrAmBuReL43 a răspuns:

Baton de cosuri \avon

| andreea7689 a răspuns:

Sal am avut aceiasi problema dar e ceva norbal orce fat trece prin aceasta problema unele mai repede altele mai tarziu dar eu m-am dat cu zineryt mi-a trecut cateva dupa aia ma splam cu clearasil Dail clear imi faceam ca o masca si o lasam cam 3-5 minute si dupa aia ma spalam cu apa calda sper sa te ajute recomandarile mele