| ღAnonimღ a întrebat:

[funda]
Cei care au aparat dentar, cu brechets :
cat timp va luat sa va acomodati cu durerea uriasa de dinti, cu faptul ca nu puteti vorbi din cauza chestiei din cerul gurii, cu faptul ca nu puteti manca si nici macar nu puteti bea apa, cu faptul ca nu-l puteti scoate, etc?
Eu sunt disperata si au trecut abia 2 zile de cand il am!
stau intr-un colt de camera si plang: nu stiu daca din disperare sau din durere.
SI nu sunt genul care sa planga ca proasta nici macar cand aproape mi-am spart capul.
E cumplit! Sarmele ma inteapa in obraz iar pe limba am niste inteaturi rosii si semne de la dracia din cerul gurii.
Nu mai stiu ce sa fac!
Nu mai suport!
Va rog ajutati-ma!
Ce ar trebui sa fac?!?!?!

Si nu vreau sa mai aud propozitia: "asa e la inceput"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| florin752010 a răspuns:

Trebuie sa mergi inapoi la dentist, sa-ti modeleze iar sarmele dupa dintii (maselele) tale, astfel incat sa nu te mai intepe, iar pe santul din cerul gurii trebuie sa dai cu smilgel fin astfel incat sa nu te mai zgarie. cu timpul acesta se va toci, dar va trebui sa ai rabdare. Daca nu, da cu smilghel fin.

| Simonicaaaaaaa a răspuns:

In primele zile adica maxim 3 te doare raaausad adica la mine a fost la fel ..manacam numi supe, ciorbe si cereale.
Si daca te zgarie sarmele pana te duci la denist ar fi trebuit sa iti dea un fel de guma so o pui in varful unde te inteapa.(asa am facut eu ..am pus dinaia si a fost mult mai bine).
Si data viitoare spune-i dentistului sa iti taie mai mult din marginile sarmelor.
Succes!:* Funda? ( ca suntem prietene pe lol:p)

| dina98 a răspuns:

La mine au trecut trei zile de cind am aparat dentar jos, dar stiu deja cum e, pentru ca cu ceva timp in urma mi l-a pus sus. M-a durut vreo trei-petru zile, nu mai mult. Iar ce tine de sirma, fii sigura, stiu perfect ce simti. Ma raneste si ma drenjeaza! Nu mai suport! Dar cu timpul te vei obisnui. Stiu ca nu vreai sa auzi "asa e la inceput", dar asta e adevarul. Ceva va trece, iar cu ceva te vei obisnui... Succes!