| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
A început de acum câteva ore să mi se zbată ceva sub piele, pe piept, în partea stângă, mai sus de inimă un pic și în stânga, lângă subraț. Mi se zbătuse cam 30 min, m-a lăsat câteva ore și acum iar mi se întâmplă asta. Dar cam 2-3 minute acum, dar cred că o să apară iar.
Și când pun mâna pe piept, în acel loc, simt cum se îndreaptă înspre piele, nu în interior, și se zbate rapid, uneori se zbătea odată la 3 secunde cam așa, alteori odată la 10 secunde.
Am ceva în mușchi? Sau are legătură cu vreo venă? Ce credeți că ar putea fi?
Chiar acum a început să se zbată iar și ținut mâna să văd cum se zbate mai exact și uneori se zbate câteodată, alteori cam de 4-5 ori, repejor.
Aștept răspunsuri de la cineva care știe ce se putea fi sau a pățit asta.
Cred că o să mă duc la medic dacă și mâine mai am această problemă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu să fie acolo vase de sânge de asemenea dimensiuni încât să le simți pulsația. Astfel, este un mușchi. Mușchii sunt coordonați de aria motorie din creier și de mici centri nervoși situați pe ei. Mușchii se contractă când sunt excitați. Astfel o asemenea zbatere se referă la o excitare atipică, adică oarecum anormală a acelui grup izolat de fibre musculare, fără o nevoide de utilizare a lui pentru motricitate. Nu are rost să te alarmezi prea tare, dar nici să nu ignori.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Scuze, nu sunt sigur dacă am înțeles ultima parte: " Nu are rost să te alarmezi prea tare, dar nici să nu ignori ".
Adică să ignor?
Și mulțumesc pentru răspuns.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Adică să NU ignori, să fii totuși atent, se repetă, se amplifică, poate că este totuși ceva acolo, în acest sens.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

A, bine. Dacă mai face așa, nu o să mai ignor. Cred că e de la deshidratare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu are cum să fie de la deshidatare și să se manifeste într-un singur loc.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

A... Oricum, cred că mi-a trecut, văd că nu mai face așa.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru link, acum am aflat și cauza.
Deshidratarea.
4-5 zile la rând am băut câte un pahar de apă pe zi maxim, cu excepția a 2 zile în care băusem 1 l de limonadă într-o zi, iar în cealaltă am mâncat după-amiază niște ciorbă, în rest puțină apă și un ceai aseară. Nu m-am hidratat mai deloc, dar înainte, când făceam sală, beam cam 2l doar de apă pe zi...
Deci trebuie să beau multă apă presupun, plus calciu și magneziu din alimentație.

| aXy99 a răspuns:

Spasme musculare, stai linistit. Ia un supliment cu calciu si magneziu. Sunt minerale, se pot obtine, evident, si din alimente.

| Kevinn2000 explică (pentru aXy99):

Mulțumesc pentru răspuns!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și mie mi se zbat mușchii când sunt obosită. Dormi și ia niște magneziu mâine.

| Kevinn2000 explică (pentru supadeceapa):

Nu sunt obosit deloc, asta e exclus deja. Nu cred că mi se zbat mușchii, e ceva mic care tot se zbate în interior, ceva din corp, căci ceva viu nu cred că ar avea ce, dar na, e posibil...
La ce ajută magneziul? Și din ce se ia? Din alimente? Sau e medicament?

| supadeceapa a răspuns (pentru Kevinn2000):

La relaxarea mușchilor. Pastile. Sau poți lua magneziul și din banane, cacao, migdale. Sunt spasme musculare, care apar după ce îți suprasoliciți corpul, când ai lipsă de anumite vitamine și minerale sau când consumi prea multă cafea. Mergi la medic dacă te îngrijorează.

| Sonia822 a răspuns:

Inima, oricum, e in centru. Pe linia sfarcurilor la baieti. Mai exact, se masoara ca jumatatea distantei de punctul de unirea al coastelor sigaura aia de unde incepe gatul. E fix in centru, nu e in stanga. Doar varful e usor spre stanga. Daca era inima, nu cred ca apucai sa scrii pe net, deci probabil e intindere musculara. Dar daca e inima, si faci stop cardiac, sa stii ca daca nu te resusciteaza nimeni 7 minute, nu-ti mai judeca creierul, ce vezi in film e teatru. Nu vreau sa te sperii, vreau sa te determin sa faci un curs de prim ajutor, e f important sa-l ai si apoi pentru ca ai spus ca inima e in stanga tongue

| Kevinn2000 explică (pentru Sonia822):

Nu are cum să fie de la inimă, deci asta e exclus. Pun mâna pe inimă și o simt cum bate, iar un pic mai în stânga, se simte acea zbatere, mult mai diferit. Cred că este de la mușchiul pieptului.
Inima este în partea stângă mai mult, adică aici simt eu că bate când țin mâna... În mijloc de simte foarte puțin.
Și mulțumesc pentru sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-ai petrece timpul altfel, nu ai mai avea timp sa dai atentie la toate cacaturile, ca ti se zbate ochiul sau un muschi.
Si eu mai am un carcel, se mai intampla sa mi se zbata un anumit muschi, dar nu dau importanta.
nu faci nimic si de-asta ai timp sa observi asemenea lucruri happy
Cand esti mereu ocupat, ignori sau uiti cand se intampla lucruri de genu.
Cand stai doar tu cu mintea ta si nu faci nimic toata ziua, atunci vei observa lucruri cum ar fi ce ai scris mai sus. Si asta in combinatie cu google., ca daca dai google la simptome, aflii ca ai cancer si inca 7 boli incurabile, de la simplu fapt ca ti se zbate un ochi, nu iti recomand.
Fii mai activ si o sa vezi ca nu mai ai timp sa dai atentie la prostii de genu.

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

La cârcei și chestii de genul nu mă gândesc, dar asta e chiar ciudat, să facă așa mult timp și să o simt așa tare, n-am cum să nu o simt. Eram pe laptop, chiar vorbeam cu niște prieteni pe skype, eram concentrat pe joc și tot se simțea uneori...
Încă și acum când îți scriu asta se zbate, dar foarte încet și rar. Nu ca aseară. După mine ar fi un semn că îmi trece, dar să văd...
Mi se întâmplase odată sau de 2 ori să mi se zbată un ochi, dar nu m-am interesat despre acea problemă, mi-a trecut într-o zi sau 2 cred, habarnuam.
Mersi pentru sfaturi.

| Kevinn2000 explică:

Nu o să dau fundă, că sunt mai multe răspunsuri bune și nu mă pot decide happy
Vă mulțumesc tuturor!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Eu cand am patit au fost de vina muschii. Erau crampe musculare si forțari. Acum la tine poate fi altceva ca nu e obligatoriu sa fie la fel, dar eu cred ca de la muschi ca ai descris ce am avut si eu.
Totusi fa un control poate sa fie altceva, eu am facut control inainte sa iau decizii.

| Kevinn2000 explică (pentru Henrypericolpublic):

Nu am avut crampe musculare la piept.