| AlexPPS a întrebat:

Acum aprox. o luna, am fost lovit destul de tare in obraz, am fost umflat, hematomul este inca prezent.
Pe langa asta, ochiul imi lacrimeaza excesiv, mai ales cand stau in vant puternic sau aer rece. Stie cineva ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Sa mergi si sa-ti faci un CT si un RMN cranio - cerebral, ambele investigatii furnizeaza informatii in completare una cu cealalta.
CT-ul se foloseste ca investigatie cand este vorba de un eveniment acut, adica cand ti se intampla in ziua respectiva, dar e totusi bun pentru ca vede mai bine ceea ce tine de circulatie, fluide si cheaguri de sange.
Iar rmn-ul e bun si pentru furnizarea informatiilor pe evenimente cronice, cum ti s-a intamplat de exemplu tie acum o luna. si vine in completare si cu alte aspecte, infectii in locul respectiv si alte daune ce ti s-ar fi putut produce de la trauma.

1 răspuns:
| relativsausigur a răspuns:

Sa ceri CT-ul si Rmn-ul si impreuna cu secventa de orbite.