| 4Cooled a întrebat:

Am 13 ani, 1.60 metri si ultima data cand m-am cantarit aveam 82 Kg. In vacanta asta vreau sa slabesc pana la vreo 60-55 KG. Cum pot sa slabesc rapid in 2-3 luni. Va rog rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ceva sport, fara dulciuri/chipsuri/ pizza/paine multa daca esti big fan, iti faci si tu pofta 1 data pe saptamana daca nu rezisti.
Carne la gratar / grill /tigaie [fara ulei]. salate, lactate [ branza slaba, cottage, iaurturi ], legume [ fasole verde, broccoli ], fructe putin dulci [ gref, capsuni, mere - pentru aport de vitamine si minerale ], ciorbite ca sa umpli stomacelu :)) dar fara grasime sau cartofi multi si fainoase [ orez. taitei ], ton, peste, oua [ nu prajite].
Esti in crestere oricum si la 1.60 si 82 kg nu e ok, plus la copii e mai naspa obezitatea fata de adulti.
Fi ambitios, nu exista sa nu slabesti daca mananci strict mancare nu prostii mega concentrate de au 500kcal/100 g.
Poti manca dimineata 1 iaurt cu cereale integrale, la gustare cateva migadale crude, la pranz o ciorbita de vita cu o feliuta de paine neagra daca simti ca nu te saturi si seara ceva peste fript cu salata sau fasole verde.
Asta daca nu faci efort ca daca te apuci de sport o sa ai nevoie de mai mult.
Uita te si pe ytb ce consuma baietii de fac sala sau poti si cu un antrenor online sa iti dea mai multe sfaturi de nutritie si antrenament.
https://www.youtube.com/watch?v=sN7tnh_KY24

| 4Cooled explică (pentru alina2k18):

Multumesc pentru sfat!