| Anonymus123333 a întrebat:

Am 14 ani, 1, 80 înălțime si 110kg si vreau sa stiu cum pot sa slăbesc cat de repede posibil pentru ca nu mai vreau ca lumea sa ma caracterizeze ca pe o persoana diferită fata de iei
Va rog.
Daca ma puteți ajuta cat mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MDRLC a răspuns:

Desigur trebuie lucrat la psihic. Dacă tu nu ești determinat în a reuși crede-mă ca vei eșua. Însă eu îți voi spune cum am eliminat 15 kg în 2 sau 3 săptămâni. Am ținut dieta cu grepfruit. Storceam 1/2 grefa înainte cu 30 min de masa ideea e ca ți se mai reduce din senzația de foame și este și foarte buna pentru organism. Am eliminat total dulciurile și snack-urile, pâinea și mâncarea grasa. Mâncăm mâncare gătită și beam multa apă inceram 1.5 l și dimineața bean 1 pahar cu apa călduță( fără lămâie ca te roade pe stomac) mie una nu mi-a făcut bine.
După ora 18.00 nu mai mâncăm nimic. Este opțional dacă vrei sa faci sport însă eu te as sfătui măcar acasă sa faci ceva exercitii măcar 30 min crede-mă Îți face foarte bine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Anonymus123333 explică (pentru MDRLC):

Multumesc de răspuns
Eu chiar practic un sport si acela este înotul care si el la rândul lui m-a ajutat foarte mult
O sa încerc aceasta dieta
Multumesc

| Anonymus123333 explică (pentru MDRLC):

Înotul mi-a fost recomandat de mulți spunându-mi ca este cea mai ușoară metoda de a slabi de asemenea trebuie sa am si o dieta asa ca o sa o încerc pe aceasta

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu arati prea aiurea asa grasut cum esti, nu te stresa de ce zic ceilalti, ca te vad diferit. Fii fericit ca iesit diferit, ca ai iesit din sabloane, ca nu esti la comun cu multi altii! Si eu sunt unul asemenea, am peste 2 m inaltime, ma complexam mult inainte ca eram asa inalt, si cand am inteles chestia ca e ceva ca sunt diferit, a fost cu totul altceva, atitudinea mea a schimbat lucrurile, si ceilalti nu s-au mai poticnit asa de mult de inaltimea mea.

| aXy99 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa fii in DEFICIT CALORIC. Sa mananci mai putin decat are nevoie metabolismul tau bazal. Incepe treptat sa scazi kcal si daca poti sa ciclizezi carbohidratii. Pentru a reduce drastic kcal renunta la:
-DULCIURI
-FAST FOOD
-SUCURI
-ULEI (inclusiv mancarurile prajite in ulei sau uleiul pus peste salata)
Mancand multe legame (si fructe atunci cand simti nevoia de "ceva dulce") + carne slaba (de preferat pui, peste dar fara ulei adaugat)+ oua, lactate (dar laptele sa fie scazut in grasime) vei reusi sa slabesti. Vezi sa scazi treptat si sa ajungi sub 2000 kcal, dar nu mai putin de 1500. Fa si sport. Alearga, fa sprinturi ori exercitii HIIT (sau du-te la sala). Nu ai cum sa nu slabesti. Iti poti calcula macronutrientii si kcal prin intermediul aplicatiei myfitness pal si al unui cantar de bucatarie.

Succes!