| Fundita12345678912 a întrebat:

am 19 ani si trebuie sa merg la doctor deoarece am probleme cu hemoroizi! ce se intampla la un control? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O discutie si un tuseu rectal (doctorul isi va pune o manusa, va unge indexul cu un gel lubrifiant si il va introduce in anusul tau pentru a palpa hemoroizii).

| doctoressa a răspuns:

In primul rand, medicul iti pune o serie de intrebari legate de problema aceasta, precum si de eventuale alte probleme de sanatate sau factori de risc (urmarind posibilele cauze ale aparitiei hemoroizilor in cazul tau). Apoi iti va face un examen fizic care va include si un tuseu rectal; poate fi necesara si o rectoscopie (pentru identificarea hemoroizilor interni), dar aceasta se va face ulterior, eventual cu programare. http://www.i-medic.ro/boli/hemoroizi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cum se desfasoara un examen medical pentru a diagnostica hemoroizii?
Aflii raspunsul aici mai jos:
http://www.proctoline.ro/diagnosticarea_hemoroizilor.html
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Medicul va constata daca sunt la exterior sau in interior si daca e necesara interventia chirurgicala. Sunt multe creme, leacuri babesti care pot estompa aceste "varice". Bine ca ai luat hotararea sa mergi la medic. E un pic jenant controlul, dar nu esti nici prima nici ultima pe care o vede acel medic. Sanatate!

| Braunion a răspuns:

Medicul o sa te caute in kuur iar apoi o sa-ti prescrie un tratament. Daca nu cedeaza, trebuie facuta o interventie chirurgicala.