| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut am 52 de kg la un 1.63 repet ma infometez ma pot considera subponderala? fara jigniri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Infometarea e cea mai tampita alegere, corpul tau are nevoie de hrana, mai bine iti schimbi stilul alimentar, mai ales vara sau mananca in cantitati mai mici, dar nu infometare si daca mai esti si in crestere e rau. la inaltimea ta ai o greutate buna, daca vrei sa iti imbunatatesti aspectul fizic opteaza pentru un sport sau sala dar cu antrenor nu dupa capul tau.

| CristianCRS a răspuns:

Ai o greutate in parametrii normali,daca totusi vrei sa mai slabesti sau sa te mentii in forma sau sa ai un corp frumos, cel mai normal si sanatos mod fara urmari negative este sa apelezi la o alimentatie corecta si efort fizic/exercitii fizice. Dietele agresive si mai ales infometarea iti pot da peste cap organismul si mai ales stomacul cu urmari medicale majore(anemie, anorexie etc.), dupa ce vei vrea sa revii la normal poti avea surpriza ca o sa te ingrasi excesiv, organismul fiind dereglat.
Ai aici un calculator pentru greutate ideala, alege metric units si vezi cu ochii tai ca esti OK!
http://www.calculator.net/ideal-weight-calculator.html
Si aici alte calculatoare ce tin de fizic si nutritie:
http://www.calculator.net/fitness-and-health-calculator.html

Pentru binele tau renunta la acest mod de a slabi.Succes.

| DaCumSaNu a răspuns:

Nu, nu esti subponderala. Ai o greutate normala.

| Z6 a răspuns:

63-10=53.Ai greutatea aproape perfecta pentru inaltimea ta.Eu spun sa nu te infometezi.Corpul tau are nevoie de nutrienti, vitamine.Ai sa-ti doresti sa te ingrasi, crede-ma.

| Andreea1095 a răspuns:

Sa stii ca faci o mare prostie ca te infometezi pentru ca iti vei da tot organismul peste cap si e foarte posibil sa suferi de dereglari hormonale mai tarziu.Nu esti subponderala, ai greutatea ideala.Eu de exemplu am 1.62 si 46 de kilograme dar ma simt bine asa si nu vreau sa mai pun.