| hkr a întrebat:

Am o infectie la degetul mare de la picior langa unghie. Stie cineva cum poate fi tratata? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Probabil ti-ai taiat incorect unghia si a ramas un colt din ea care a intrat in carne si s-a infectat.Doar ingrijiri locale. spalat cu apa calda, pansament cu betadine si supravegere vor delimita situatia. Daca nu trece va fi necesar un tratament chirurgical prin eliminarea fragmentului de unghie proeminent.Ai grija de degetul tau, netratat la timp si corespunzator poate aduce complicatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mai intai trebuie dezinfectata cu apa oxigenata.
Apoi pune un pansament mic acolo, poti merge la medic daca se agraveaza.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cumva unghie incarnata?

| hkr explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu. posibil sa fie ca ma cam doare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hkr):

Scuze pentru. poza dar altcumva nu ma pot convinge, e asa ceva?
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| hkr explică (pentru anonim_4396):

Ceva de genul dar e foarte putin, e mica infectia, inca nu a ajuns asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hkr):

Si eu am avut o porcarie de aia, sunt oribile. Urmeaza sfatul lui "Raniia"!

| hkr explică (pentru anonim_4396):

L-am urmat. Multumesc! Sper sa treaca happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru hkr):

Trece dar dupa ce ai scapat de ea trebuie sa ai maxima atentie cum iti tai unghia respectiva, dar nu numai ea toate de la piciorare. Taie-le in modul asta :
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Picioare **. Scriu foarte repede si mai pocesc cate un cuvant laughing.

| hkr explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfaturi!

| georgeta27 a răspuns:

Mai bine du-te la medic

| EMike a răspuns:

Dezinfecteaz-o cu apa oxigenata/betadina, tine-o in fasa 2 zile
apoi las-o sa se usuce. Daca o tii in fasa mai mult, nu se duce rana ca ramane umeda. Mergi la urgente in cel mai rau caz. Sanatate1

| Madutzza98 a răspuns:

Pune spirt tongue