| ribak a întrebat:

Salut.
Am probleme ocazionale la inghitit mancarea. M-am documentat pe internet si am vazut ca se numeste disfagie si ca pot si fi diverse cauze (unele grave).
Acum, eu am problema asta doar ocazional si doar atunci cand mananc mancare solida.
Ati mai patit careva asta? Si cat de grav credeti ca poate fi?
As vrea o parere pana reusesc sa anung la un medic.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Poate ai reflux gastroesofagian.
Eu am trecut prin chestia asta de a fi incapabil sa inghit mancare solida, apa o inghiteam perfect.
Probabil ai si o fobie de a inghiti mancarea, fobie rezultata din experientele tale neplacute( te-ai inecat cu mancare si era sa mori de exemplu).
Eu am trecut prin chinul asta mai mult de jumatate de an, si, pe langa asta, imi venea mereu sa inghit pe tinpul zilei, chiar daca nu aveam nimic in gura(ma inecam cu saliva).
Asta a fost cel mai mare chin, toata ziua, la 1-2 diferenta, trebuia sa inghit in gol. M-am vindecat singur, era o fobie care nu stiu de la ce a plecat, pur si simplu cand mancam am simtit ca nu mai pot sa inghit. Sper ca la tine nu e o problema psihologica, pentru ca cea fizica de multe ori, se poate trata.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce se intampla?