| namez a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare la care as dori sa imi raspunda cineva care chiar stie despre ce vorbeste nu un copy paste de pe internet.Ma intereseaza sa stiu despre efectul lecitinei asupra memorie, atat pro cat si contra daca exista, cat si de efectul uleiului de peste. Daca puteti sa imi spuneti si o firma de la care le as putea comanda si daca merita luate.Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adeee20 a răspuns:

Lecitina, e un fosfolipid care face parte din membrana celulelor.
O celulă este unitatea de bază morfofuncțională a organismului și e formată din: membrană, citoplasmă și nucleu, în acest caz membrana fiind de natură lipoproteică (formată din lipide și proteine) pentru o bună funcționare a celulei.
Cea mai mare cantitate de lecitină se găsește la nivel nervos.
Efectul lecitinei asupra memoriei constă într-o bună transmitere a impulsurilor nervoase la nivelul sinapselor. Sinapsa realizează conexiunea între doi neuroni.
Cu cât nivelul de lecitină e mai redus, cu atât conexiunile între sinapse sunt mai deficitare.

2 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Incearca sa citesti informatii despre produsul revitalum mind, eu l-am incercat si sunt multumita de ele.