| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut,am și eu o poveste mai ciudat pentru unii,dar cei care ați trecut prin așa ceva sigur mă puteți ajuta.
De o lună s-au mutat bunicii la noi acasă(și-au amenajat ei în partea lor de casa,deci nu ne întâlnim pe același hol etc,doar afara). La câteva zile s-a certat cu mama(mamaia(soacra mamei)) și cu tata,acuzandu-ne că am furat niste bani si altele.
De menționat că sunt puțin nebuni (in adevăratul sens al cuvântului) iar de atunci mă tem că ne-a blestemat,pentru că imediat după am inceput sa ne simtim toți rău, am găsit soaricu (unul într-o pe hol, altul în bucătărie), din câte am înțeles e semn că au fost "trimisi de cineva". De 20 de ani nu am văzut șoareci pe lângă casa, dar în casă, de aia spun că ceva e in neregula.
Ce sfaturi îmi dați? Că sa ne fie bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oamenii răi nu trebuiesc primiți în casă, chiar dacă ne sunt rude.
Părinții tăi sunt de vină, și să se descurce singuri cu nebunii.

| Iote a răspuns:

Eu cred ca putin nebun esti tu! In adevaratul sens al cuvantului.
La o casa (casa pe pamant, nu apartament) soarecii apar mereu. Iar acum e toamna, ei cauta mancare oriunde.
Lasa-ti bunicii sa traiasca in pace si nu mai umbla prin lucrurile lor. Daca ai nevoie de cava, mai bine cere. Nu fura.

| Alverto a răspuns:

Nu exista blesteme
De ce nu le spuneți sa plece daca sunt așa toxici? Sau avertizeaza-i că nu mai vreți ceartă și să termine cu asta?

| gigite a răspuns:

Sa-i tolerati intr-o intelegere reciproca, de cedare, ca nu aveti nimic de pierdut pana nu va fi prea tarziu, ...suma e mare, poate mosii au uitat unde i-a pus trebuie numai dialog, respect si blandete fata de ei. (daca as fi. eu acum le-as da banii, numai sa fie multumiti, dar nu se mai poate ca au plecat deja la cer)

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru gigite):

Ideea e că au o răutate in ei ieșită din comun. Fac aceste chestii intenționat, probabil și uita, însă treabă cu blestemele din câte știu e destul de serioasă și mă cam sperie, dar totodată mai știu că dacă cel care blestema i se poate întoarce înapoi daca nu are dreptate, iar acest lucru mă mai liniștește.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Un blestem te poate afecta doar de crezi in blesteme in general. Gen daca tu iti spui "Ah, mi-e rau ca blestem", vei avea un efect placebo si chiar iti va fi rau... Merge si daca zici in loc de blestem ca ti-e rau ca nu stiu, e cerul mai albastru, acelasi efect.

| CatalinB11 a răspuns:

Blestemele sunt superstitii. Superstitiile sunt de mult inradacinate in noi, inca dinainte de a invata sa vorbim articulat. Spre exemplu: oamenii, acum cateva mii bune de ani in urma, daca vedeau pe cer o stea cazatoare, ceea ce erau de fapt meteoriti, credeau sa sunt pedepsiti de zei, deoarece, zonele in care cadeau corpurile extraterestre era afectate, data fiind viteza mare de impact si proprietatea corpurilor de a se incinge in atmosfera. Ei pe vremea aceea nu aveau prea multe raspunsuri la ce se intampla in jurul lor, asadar, in lipsa unui raspuns, asociau fel si fel de evenimente cu intamplari predestinate, bune sau rele, trimise de o entitate superioara. Astazi, insa, multumita stiintei, avem explicatii pentru multe lucruri, asadar, eu spun sa fii linistit, deoarece probabilitatea ca cineva sa iti fac rau prin metode precum blestemul tine de domeniul fanteziei. Desigur, fiecare este liber sa creada in ce vrea.
P.S.: Sper sa se rezolve pana la urma tensiunile dintre voi. Tu nu prea ai ce face din postura ta de copil/nepot. Tine de intelegerea si bunavointa lor pentru a stopa conflictul. Toate cele bune!

| Raimondo99 a răspuns:

Sunt bunicii tai, daca e o suma mica de bani doar dai bani, ce fac ei cu bani? sunt batrani. Cat mai au de trait( mult doame ajuta) fai sa se simta bine, ascultai si spune ca ei ca au muncit mult ca parinti tai sa fie unde sunt acum. Si nu spun ca nu cred in blesteme dar nu stiu sigur daca chiar functioneaza. Si soareci chiar sunt acolo tot timpul doar ca nu i-ai vazut tu, mai ales la casa.