| Geniuss a întrebat:

Salut am si eu o rugaminte la voi dati-mi si mie un remediu sa ma ingras sa iau in greutate si nu imi recomandati sa mananc mult ca deja o fac dar nu se prinde deloc de mine si cu somnul nu prea ma inteleg asa bine va multumesc mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| meoww a răspuns:

"mananca dulciuri si prostii ca sa te ingrasi" Asta ii corect daca vrei sa te trezesti intr-o zi cu probleme mari de sanatate!
Tu nu ai nevoie sa te ingrasi ci mai degraba sa obti masa musculara. Nu spun sa fi foarte musculoasa, cu muschi foarte bine definiti (crede-ma ii mult mai greu decat crezi), dar avand mai multe masa musculara o sa pari mai plinuta si nu o sa fi considerata "grasa" ci mai degraba bine definita.
Sfatul meu este sa mananci proteine gen carne (pui, vita, peste), oua (nu exagera cu ouale, poate numai la micul dejun 2/3 ), alune de padure ( preferabil crude decat prajite) SI (totusi te rog nu exagera) carbohidrati : paine, paste, orez etc.
Torusi daca o sa ai multe proteine si carbohidrati in tine trebuie sa le folosesti la ceva, deoarece acestea sunt cele care iti ofera energie. Deci iti sugerez sa faci sport (stiu ca crezi ca asta faci ca sa slabesti, dar nu e in totalitate adevarat.), ca sa obti masa musculara incearca sa ridici greutati, incearca alergat SAU preferatul mei : pilates! (in aceasta iti folosesti corpul "in prtriva lui" adica iti folosesti greutatea corpului ca sa il faci mai "puternic", acest stil reprezintă cea mai buna maniera de antrenament pentru oricine vrea sa isi tonifice, indrepte si realinieze mintea si corpul)
( p.s. ca sa slabesti prin sport trebuie sa faci exercitii care ard caloriile gen aerobic, dar ca sa obtii masa musculara faci alte lucruri care nu consuma multe calorii in timp ce desvolta musculatura)
Uite un video despre pilates :http://www.youtube.com/watch?v=SVKd_0Zp7wI

NU te speria! asta nu inseamna ca terbie sa iti schimbi complet stilul de viata, insa trebuie sa incepi sa ai mai multa grija de tine! Toata mancarea proasta pe care o mananci acum are MULT mai multe efecte rele pe termen lung decat bune pe cel scurt. Sanatatea eu un licru care trebuie pretuit "Ii mai usor sa previ decat sa vindetci", daca vrei sa evit ore petrecure in spital cand puteai sa fi cu cei dragi sau bani dati pe medicamente si mult stres psihic incearca sa faci mici schimbari care o sa iti ajute traiul.
Daca ai intrebarii spune-mi, asi fi bucuroasa sa te ajut. Sper ca am ajutat, bafta! funda?:D

| Geniuss explică (pentru meoww):

Sarumana am sa incerc varianta ta dar o sa mai adaug si ceva exercitii daca nu ma ingras macar sa imi dezvolt masa musculara :*

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SarcasmBoy a răspuns:

Mergi la gratare cu prietenii mai des, eu asa am pus 20 kg pe mine.Succes!

| Vasy1999 a răspuns:

Din cate am vazut vad ca ai 1.70 si la inaltimea asta ca sa arati bine trebuie macar sa ai 70 Kg ca sa arati provocator dar ar fi bine si 75 Kg asa ca sa te ingrasi incearca sa mananci mai mult si cel mai important sa dormi mai mult ca degeaba mananci o tona daca nu dormi tot ce ai mancat in plus se va consuma atunci cand stai treaza noaptea.Si ai sa vezi ca am dreptate Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

| QueenG a răspuns:

Ia vitamine de la farmacie, fast-food, cand iti da mamica de mancare mai pune un pic si forteazate si mananca mai mult laughing

| printesa90tha a răspuns:

Chipsuri, dulciuri, multa paine, care big grin eu vreau sa slabesc si nu reusesc deloc laughing

| Geniuss explică (pentru printesa90tha):

Degeaba m-am gandit sa bag proteine in mine dar dupa voi arata ca bunica zbarcit si ca sa slabesti alearga seara in jur de 1 ora si iti garantez eu ca in decurs de 2 luni dai pe putin 5-10 kg jos si ai sa ai si un corp mult mai frumos in special fesele tongue

| cristoceanumberone a răspuns:

Sal.Omul mananca in medie 2000 de calorii pe zi.Tu incearca sa manaci 2500 sau 3000(greu). Dimineata mananca mai normal si seara mananca de mai multe ori si mult. Ex vi de afara la ora 20.Manaci la ora 22 si pe la 12...Asa m-am ingrasat si eu mananca seara de mai multe ori si mult... Sper ca ti-am fost de ajutor.Pace!

| Geniuss explică (pentru cristoceanumberone):

Salut mersi pentru sfatul tau dar crede-ma si acuma mananc iau niste vitamine ca sa am pofta de macare, sincer iti zic manan ca un porc si tot nu iau am 1, 70 m si am 61 kg pana mea zici ca is sageata laughing