| UnNumeScurt a întrebat:

Daca in fiecare zi as manca 4 batoane Twix care au 500 calorii fiecare, si o cutie de alune care are 1200 calorii, + o masa la pranz si seara, as reusii sa ma ingras? adica ar veni peste 4000 calorii aproape, cred ca as reusii, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Chestia cu caloriile e o găselniță comercială! De fapt, dacă consumi ceea ce scrii aici, la un moment dat vei ajunge la doctor cu probleme de sănătate! Produsele scrise aici, conțin foarte mult zahăr, e-uri, sare.
Ar trebui să căutați un nutriționist, care vă va recomanda o dietă diversificată pentru a putea să vă învrășa.
Trebuie carne, fructe, legume, miere, nu doar dulciuri și alune!

| RAY a răspuns:

Pentru a te ingrasa un singur 1kg ai nevoie de 7000 de calori pe plus, din alea 4000 de calori vreo 2000 merg pe cat consuma organismul tau, daca faci si sport ajungi la 2500 de cal, deci raman vreo 1500 de cal pe plus, pentru a te ingrasa un 1kg trebuie sa ai dieta ta nesanatoasa timp de o saptamana zi de zi, ne ingrasam greu, nu ne ne dam seama de fapt dar peste 90% din caloriile consumate sunt consumate

eu ti as recomanda sa consumi alimente sanatoase nu otrava lasa batoanele alea 4 si incearca o dieta bogata in grasimi, carbo, proteine

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......sanatoase/

| UnNumeScurt explică (pentru RAY):

Dar din ce am inteles, toti zic ca trebuie 3000 calorii pe zi ca sa te ingrasi. Si alunele si batoanele le iau ca supliment, nu le mananc in loc de mancare. Mananc multe oua si cartofi, legume, carne, si intre mese alune si batoane. E posibil macar sa consumi 7000 calorii pe zi? Adica nu cred ca ar avea loc atata mancare in mine pentru o singura zi laughing. Si in cat timp as pune un Kg cu 7000 calorii pe zi?

| RAY a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Posibil ba da e, in locul tau as face culturism, eu in 5 ani am pus 30 de kg pe mine

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......-sa-eviti/
nu exagera cu calorile ca apoi greu scapi de ele a te ingrasa cu grasimi nu este o solutie, a face masa musculara este solutia inteligenta

| RAY a răspuns:

Romeo78 alunele sunt foarte sanatoase, nu scrie aiureli, dulciurile da sunt otravuri

| LoVance0000 a răspuns:

Eu pentru ingrasat am baut 1 litru de nectar de piersici facut acasa! plus kaizer cu paine.Pe langa ce mancam

| Navagio a răspuns:

Acum depinde si de metabolismul tau dar cu siguranta ai pune cateva kg pe tine sunt totusi 4000 de calori