| bubuteck a întrebat:

De 3 luni am inceput sa fac sex neprotejat cu prietena mea. Acum 1 saptamana mi-am facut analizele iar testul hiv a iesit negativ, ceea ce e bine! In schimb, de vreo 2 saptamani, chiar si acum. am inceput sa am diaree. Dar nu apoasa apoasa. nici apoasa rau, nici tare (cum ar fi normal), intre si intre ca sa zic asa. Intrebarea mea este: sa fie cumva un simpot al HIV (simptom care de`abia acum a aparut) [mentionez ca alte simptome specifice hivului nu prezint) sau sa fie doar o diaree acuta sau eu stiu, care necesita consultare? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Stii cate sanse sunt ca o femeie sa infecteze un barbat cu hiv prin contact sexual? cam 0, 1% asa ca pe viitor mai informeaza-te daca chiar ai chef sa faci sex neprotejat desi probabil ca ai o varsta la care nu ar trebui sa te preocupe astfel de chestii.
In ceea ce priveste diaree, doar simplul fapt de a manca un fruct care nu a fost spalat suficient poate provoaca diaree. E vorba de sistemul digestiv cand ai probleme de genul acela prima data te gandesti ce ai mancat, poate ai o intoleranta alimentara sau ai consumat un produs vechi sau nepreparat suficient nu la sida, sifilis si stiu eu. decat sa ai astfel de temeri mai bine nu faci sex parerea mea sau te protejezi. SI daca ai de 2 saptamani diaree sunt sanse sa fie de cauza infectioasa, o enterocolita ceva de genul. Trebuie consultat medicul daca tine de mai mult de 2-3 zile.
Ps : daca nu ma crezi vezi pe wikipedia http://ro.wikipedia.org/wiki/HIV "Contactul sexual neprotejat cu un partener seropozitiv, comportă un risc de 0, 05-0, 15 % la femei și 0, 03-5, 6% (un studiu) la bărbați."

| Wehrmacht a răspuns:

Diareea aia poti sa o ai din mai multe cauze.Chiar si apa infectata cu bacterii care produc asta. Daca o sa cauti disperat cat mai multe simptone cred ca o sa le si gasesti dar doar in mintea ta.Prietena ta? Are HIV? Daca ea nu a avut si nici tu n-ai avut nu are cum sa fi aparut asa din nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa te mai documentezi un pic despre HIV. Simtomele nu apara asa peste noapte, poate dura ani de zile, mai ales ca ti ai facut un test si a iesit negativ.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Da, simptomele, dar testul se refera la anticorpi, nu la simptome. Vezi http://hivtest.cdc.gov/faq.aspx

| doctorandus a răspuns:

La HIV trebuie sa-ti faci test la 3-6 luni de la presupusa infectie. Doar atunci testul e concludent.

| bubuteck explică (pentru doctorandus):

Am inceput acum 3 luni si putin sa facem sex neprotejat. testul l-am facut acum 1 saptamana... au trecut deci 3 luni de la "infectie" daca atunci a fost infectia. testul a iesit NEGATIV. cand sa-l mai fac? in decembrie?

| doctorandus a răspuns (pentru bubuteck):

La trei luni e 95% sigur. La sase luni e aproape de 100%.