| Jigokunokishi a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda niste ceaiuri pentru sanatatea parului? Nu doar pentru clatire, ci si ceaiuri pe care sa le beau si sa aiba efecte beneficii asupra scalpului si parului. Multumesc happy Mentionez ca sunt baiat si am plete si vreau sa mi se regenezereze parul intr-o parte unde a cazut mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bbnnmm a răspuns:

Poți folosi șampoane speciale pentru creșterea mai rapidă a părului/căderea părului. Poți cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane: Alpecin, Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri pentru accelerarea creșterii părului/îndesarea părului: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp) și vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Poți căuta detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Multă sănătate!