| Maxiimuss a întrebat:

S-ar putea peste vreo 2-3 zile sa ma operez de apendicita. Sunt doar curios cum e senzatia, cum e anestezia si mai ales dupa cat timp pot sa reincep antrenamentele si sa ma fortez la capacitate maxima? big grin am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Oho, cateva luni bune nu ai voie sa faci sport.
in primele zile sau saptamani nici sa razi nu ai voie, ca sunt sanse sa-ti plezneasca operatia, dar nu-ti face griji.
la inceput vei manca cu paiu, lichide, supe usoare...dar nu inteleg de ce intrebati aici cand medicul va spune tot, legat de meniu, de ce aveti voie sa faceti.
de nu-mi vine sa va dau cu ceva in cap, si parinti nu aveti?!

| Felix65 a răspuns:

Se zice ca este o operatie usoara.Iti doresc sa treci cu bine peste aceasta situatie! Nu uita,o rugaciune inainte, face mult! Si multi dintre doctori spun in sala de operatie, macar atat "DOAMNE AJUTA!"

| Mangustă a răspuns:

Am facut-o si eu la 10 ani laughing La anestezie iti face doar o injectie pe undeva prin spate (nu stiu sa-ti zic sigur ca dupa nu prea am imi dat prin spitale) Amortesti imediat, o sa te puna sa misti picioarele sa vada daca are efect anestezicul... Dupa aia operatia nu stiu cat dureaza, oricum ideea e ca nu prea mult si poti si sa dormi intre timp. (eu nici nu puteam sa clipesc la cat eram de speriata atunci laughing dar frate, eram mica ce naiba >.

Răspuns utilizator avertizat
| madu1295 a răspuns:

Dupa ce te operezi n-ai cum sa reincepi imediat. Tre' sa treaca un timp; oricum cam o saptamana te tine in spital, poate si-un pic mai putin, dupa o saptamana de la externare trebuie' sa mergi sa-ti scoata firele, si de fapt acolo-i buba, ca te cam doare, insa dupa aceea n-ai voie sa faci efort vreo jumatate de an. Depinde si de cum s-a manifestat operatia! Eu vreo jumatate de an, n-am avut voie sa fac sport si astea. happy Dar oricum, nu te impacienta, o sa fie totu' bine. happy

| SarahParker a răspuns:

Uite ascultama pe mine.eu m-am operat din cauza ei, anestezia nu o simti, iti pune o masca pe faca care te adoarme, dar te pune sa numeri in gand (pe la 22 am adormit)si nu simti nimica, o sa o lase pe mama ta la reanimare cu tine (asta fiind inainte sa te trezesti) si cand te trezesti atat de mult te doare. zici ca un miliard de carcei te-au cuprins de operetie si a mai dat si trenul peste tine...dar dupa e mai bine. dar sa te duci repede la doctor ca cu apendicita nu e de joaca. sa nu stai multe zile cu ea.la operatie te taie putin depinde unde e pusa apendicita, daca e ascunsa te taie mai tare) dar nu cine stie ce te tasie ca cat un dop pe lungime ca de restul se ocupa laserul si cand incerci sa mergi dupa operatie sa mergi cu piciorul ca fulgul e nea. usor ca eu am mers cam brusc si m-a durut, in general te tine in spital cam o saptamana. efort 6 luni nu trebuie sa faci iar in primele 2 luni ai voie sa ridici doar cana cu apa, dar profesorul meu mi-a dat exemple de sportivi care peste doua luni au fost ok. chiar si eu mai alergam cand nu se uita mama. tiam impartasit experienta mea.o sa iti fie cel mai de folos. funda?

| Sinkys a răspuns:

Salut! Iti va face o injectie si iti va amorti partea aceea unde te va opera, probabil te vor si adormi happy deci nu vei simti nimic mici in timp ce te opereaza nici dupa aceea!
Eu iti propun sa stai linistit si sa nu te agiti! Totul se va termina rapid.

| booboo a răspuns:

Nu simti nimic sub anestezie daca este generala cea locala am inteles ca esti treaz... iar antrenamentele le poti incepe cam in 2 3 sau maxim 4 saptamani