| andiceasu95 a întrebat:

a mai avut cineva de pe aici anemie? Este o boala grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Am avut, am consumat mai mult ficat de pui, carne de porc, ceea ce si recomand, vezi si de suplimente de fier, daca nu te ajuta nici asa du-te la doctor iti va da ceva injecti si va trece

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Avut. Poate duce si la deces, dar se rezolva destul de usor prin alimentatie corespunzatoare, eventual ceva suplimente.

| Donsavas a răspuns:

Depinde de severitatea bolii

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, nu e grav, trebuie să ai o alimentație mai variată, eventual să urmezi și un tratament. Sunt mai multe tipuri de anemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar poate duce la complicații grave, depinde la care te referi că sunt mai multe tipuri de anemii, daca te referi la cea feripriva se tratează cu ficat, spanac, sfecla roșie, pastile ferrogradumet pastile cu fier. deci contează alimentația.

| Tian44 a răspuns:

Am avut cand eram mic, dar nu mai am, nu e o boala grava, e din cauza unei anumite deficiente alimentare, poti sa revi usor la normal.