| twishmitti a întrebat:

Am o intrebare: Pentru ce se folosesc pastilele "xanax"? Ce efect au ele?
Dau funda, multumesc anticipat!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Depinde de doza.
La doze mici au efect anxiolitic, indeparteaza fobia sociala, emotiile (la un examen de exemplu) si calmeaza.
In doze mari au efect asemanator alcoolului, dau o stare de bine si o sedare usoara. (dar fara mahmureala de a II-a zi)

Efectele adverse sunt somnolenta, lipsa puterii de concentrare si afectarea memoriei pe termen scurt.
Problema e ca toleranta se instaleaza destul de rapid, ceea ce atrage dupa sine cresterea dozei. De asemenea, dependenta se instaleaza si ea in timp.

| LoveForShania a răspuns (pentru IMC90):

Da, am luat odata, dintr-o prostie, am luat din pastilele tatei [ stiu pentru ce le foloseste ], si m-am transformat dintr-o data intr-o leguma, simteam ca plutesc, si n-aveam chef de nimic.

Bineinteles, a fost ceva doar de curiozitate.

| IMC90 a răspuns (pentru LoveForShania):

Felicitari, te-ai spart rolling on the floor

| LoveForShania a răspuns (pentru IMC90):

Ha?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acest medicament se prezintă sub formă de comprimate ce conţin alprazolam 0, 25 mg, 0, 5 mg şi 1 mg. Face parte din grupul de medicamente denumite benzodiazepine, medicamente ce acţionează asupra unor substanţe de la nivelul creierului.

Xanax este folosit pentru tratamentul anxietăţii, tulburărilor anxios-depresive şi a tulburărilor de panică, pentru profilaxie şi tratament în delirium tremens şi în sindromul de abstinenţă la alcoolici.

Pentru detalii citeşte prospectul la linkul sursă :
http://www.centrofarm.ro/ccW00253001/mm_info/Xanax.html

| IMC90 a răspuns (pentru bursuc001):

Pai tu i-ai dat cu copy-paste din prospect (pe care banuiesc ca l-a citit si ea). Daca ai luat vreodata xanax chiar sunt curios ce efecte a avut la tine, daca nu...

| bursuc001 a răspuns (pentru IMC90):

Da, am dat copy & paste la precizările iniţiale din Prospect ( de aceea am indicat şi sursa ), deoarece am bănuit ( bănuiesc ) că întreba din curiozitate şi NU avea prospectul/ambalajul.

Eu, din "fericire", NU am avut nevoie de Xanax ( cel puţin până acum )...

| yonutz89 a răspuns:

Am auzit ca pastilele astea sunt foarte periculoase. Mai bine consumi alcool daca esti timid decat sa iei xanax pentru fobie sociala.