| Hasss a întrebat:

Salut Tpu...am o problema care pentru mine e foarte 'grava' de fapt de cand m-am nascut am aceasta problema si pot sa spun ca m-a afectat pe parcursul vieti destul de mult DANTURA ma dor 'dintii'(daca-i pot numi asa) in fiecare zi...desi am 21 de ani dantura mea e ridicola si asta ma impiedica sa zambesc, sa mestec bine mancarea :( mda e foarte naspa.
Intrebarea este cam cat costa sa-mi repar dantura, ma scuzati vreau sa va la niste poze poate par scarboase imi cer mii de scuze nu va oblig sa va uitati dar pentru a vedea mai clar cam cat de mare este problema cred ca pozele sunt cele mai bine pentru a intelege problema...
ma gandesc ca pe acest site este vreun doctor stomatolog sper...care-mi poate da niste detalii sau cineva care a trecut prin asa ceva si stie ce raspuns sa-mi dea.
http://imgur.com/a/s3LbN

Dupa cum puteti vedea arata destul destul de rau pentru varsta de 21 de ani.
Partea buna este ca am 3 masele un pic atinse de carie nu stiu cum de sunt asa de putin atinse la ce am eu in gura cred ca e o minune ca inca le mai am :)) in rest zici ca a fost al 3-lea razboi mondial in gura mea :D

Va rog scuzati-mi greselile de ortografie si pentru ca am postat aceste poze dar am ajuns la disperare...doar ganditi-va cine ar vrea sa aiba un prieten/a cu o asemenea dantura sau ganditi-va cum mananc eu :((

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Parintii trebuiau sa se ocupe e problema asta. Cred ca este scumpa o lucrare de schimbare a danturii.
Sfatul meu este sa mergi la cabinete stomatologice si sa ii intrebi pretul, si apoi sa cauti persoane juridice si sa le spui povestea ta in vederea sponsorizarii. Fie alegi Kaufland, Carrefour, banci, branduri de benzinarii, Orange, Telekom, Rds si multe altele. Este posibil ca sa ti se ceara un cont unde ti se poate livra banii.
Nu-ti fie rusine sa ceri ajutorul. Sunt firme care se joaca cu banii. Si Dumnezeu le-a dat din belsug tocmai pentru ca sa ajute si pe altii. Aceasta este o obligatie. Si cine refuza sa ajute va fi vinovat inaintea lui Dumnezeu, pentru ca este scris: "Cine stie sa faca bine, si nu face, savarseste un pacat!" (Iacov.4:17)
Nu te duci cu poze la ei din prima; vei face asta numai daca iti vor cere. Posibil ca lucrarea ta sa ajunga la vreo 5 mii de lei (adica 50 milioane vechi); dar numai stomatologii iti vor putea spune asta.
Grabeste-te in privinta aceasta. Daca iti lipseste curajul, atunci roaga-te la Dumnezeu pentru asta. Si apoi, ce-o fi o fi. Incercarea moarte n-are.
Pana la urma poti sa faci o scrisoare in privinta aceasta si presedintelui tarii. Este imposibil ca solicitarea ta sa nu fie bagata in seama. Si scrisoarea nu trebuie sa fie complicata. Exact cum ne-ai scris noua.
Curaj si sanatate!

| Hasss explică (pentru anonimg):

Ok, va multumesc pentru raspuns, dar am uitat sa va spun ca acum eu sunt in UK muncesc si pot sa spun ca imi pot permite 1 mie de lire s-o dau pe dantura dar mai mult nu mi-ar veni sa dau urmeaza ca in toamna sa plec acasa si o sa incerc sa mi-o repar.
As fi reparat-o aici dar e prea scump aici happy
Va multumesc din nou.Am simtit sa vorbesc cu cineva pentru ca aici nu prea am cu cine discuta aceste lucruri...

| anonimg a răspuns (pentru Hasss):

Este bine că ai scris; pentru asta suntem aici: ca sa ne susținem unul pe altul. Si aceasta este si voia cerului...
Trebuie să ai în vedere faptul că lucrarea danturii depășește poate chiar mai mult de două sau trei luni; pentru că este nevoie de vindecare într-un loc înainte ca stomatologul sa lucreze într-un alt loc. Pentru că trebuie să mai si mănânci. Sederea ta in tara poate să fie si de 6 luni. Contactează prin email cabinete stomatologice ca să aflii pretul si timpul unei astfel de lucrari. Spune-le si pretul pe care ti-l poti permite să-l oferi si întreabă care este diferența dintre cel oferit de tine si unul mai scump.
Deci trebuie să ai bani ca să te si poti intretine si in tot timpul cat vei sta in tara. De aceea este important să cunosti timpul lucrării, si sa mai pui o luna in plus pentru orice problemă ar apărea.
Si să nu te duci la cel mai scump, dar nici la cel mai ieftin.
Numai bine!

| SpecialK47 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa mergi la un dentist.