| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema..Am 18 ani fumez cam de 2 ani jumate si simt asa constant o stare de slabiciune. Azi de dimineata am fumat o tigare si mi s-a facut putin rau, recunosc ca nu am mancat nimic.La ora de sport am alergat cam 5 minute dupa care simteam o caldura foarte mare in plamani, gen mii se suprasolicitasera imi ardeau si ma simteam ff obosit. Dupa care am inceput sa tusesc.Senzatia aceea a trecut dar inca ma simt obosit se poate sa fie cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Este un semn cum ca trebuie sa te lasi de fumat.
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Cancer clar

| bunelutu a răspuns:

Cine dracu tea pus sa pui cacatu in gura
chiar crezi ca daca fumezi esti mai interesant esti in centrul atentiei ca asa fac cei lalti idioti din grup clasa loc de munca wake_up full si traieste viata asa grea cum e ea forteaza limitele ca sa ai un viitor mai bun
nu exista nu pot exista nu vrerau.

mai ai de trait putin daca continui asa

| 12345Anonim a răspuns:

Fumatul omoara. Fara sa stii iti distrugi viata. Incearca sa nu mai fumezi deoarece 1 tigara =o saptamana mai putin de trait (aici am cam exagerat)dar fumatul scurteaza viata

| 12345Anonim a răspuns:

NU ITI BATE JOC DE VIATA! Ai doar una

| Lavinia20 a răspuns:

Cred ca te paste o tuberculoza! Cer mai bine ar fi sa mergi s faci niste raze la plamani!

| JuSt222 a răspuns:

+Stare de oboseala de vreo cateva luni asta cred ca este de la masele de minte + ca am slabit foarte mult in volum nu in greutate..Este cumva ca m-am lasat de sala? Am fost 4 luni. Aveam 67 de kg si bine format acum am 67 si am slabit mult la brate-piept-picioare etc.

| barbiefata34 a răspuns:

Nu pot sa zic daca e cancer, dar cert e ca e din cauza fumatului. Esti tanar iar din cauza fumatului ti.ai distrus un pic plamanii. Iar cand alergai de aia te durea. Trebuie sa te duci neaparat la un doctor dar nu e neaparat cancer.