| JuSt222 a întrebat:

am si eu o problema..AM stare de oboseala de catva timp in unele zile indiferent cat am dormit..Ma simt ffff obosit..Se poate sa fie cancer? Am auzit ca un simptom acesta se poate sa fie...Am 18 ani si fumez cam de 2 ani jumate..Sau este de la maselele de minte. Mentionez ca zona este umflata si mai am din cand in cand durere de cap+febra+clantanitul uneia dintre urechi.
Se poate sa fie lipa de Fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput de curand scoala/munca? Pentru ca atunci e normal, ti-ai modificat programul de somn. Setea excesiva e semn de tumora, acum daca ti-e sete nu-mi zi ca te sperii. oh go on E o anemie sau ceva. Du-te la medic si linisteste-te.
Ai mai avut cazuri de cancer in familie?

| JuSt222 explică (pentru anonim_4396):

Nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru JuSt222):

Atunci sunt sanse destul de slabe sa ai cancer.

| vangaelis a răspuns:

Dude, e doar o anemie.

| zHeArTz a răspuns:

Ba..si eu am aceeasi problema. Cred ca stam prea mult la calculator thinking de exemplu cand am fost la mare stateam toata noaptea pe afara si nu eram obosit happy.

| Axel22 a răspuns:

Fa-ti analizele! Dar e posibil sa fie si de la lipsa de fier, deci nu te grabi sa urli in strada ''AM CANCER FUGITI!'' Cel mai probabil e de la lipsa de fier, dar iti recomand sa te lasi de fumat ca faci ciroza.

| vangaelis a răspuns (pentru Axel22):

"iti recomand sa te lasi de fumat ca faci ciroza."
explica-mi te rog legatura dintre fumat si ciroza ca sa pot sta linistit ca sa stiu ca medicina pe care o stiu nu s-a schimbat.

| Axel22 a răspuns (pentru vangaelis):

De la fumat faci ciroza! Intelegi? Understand?

| vangaelis a răspuns (pentru Axel22):

Tu ai impresia ca poti prosti pe oricine? Ma crezi prost? Fumatul nu are legatura cu afectiunea hepatica.

| Axel22 a răspuns (pentru vangaelis):

Daca nu stii taci! Se poate face ciroza de la fumat! Invata prietene!

| vangaelis a răspuns (pentru Axel22):

Mai baietel, daca tu esti in nestiinta si crezi prostiile ce le debitezi asta nu inseamna ca este asa.
Te invit sa-mi explici din punct de vedere medical, biologic, chimic posibilitatea de a face ciroza din fumat. Hai, te rog sa nu te eschivezi si sa ma numesti prost. Adu-mi argumente.

| cornculapte a răspuns (pentru Axel22):

Frate, în toți anii mei de viață n-am auzit o prostie mai mare decât asta. Tu ce fumezi? Spirt?

| Axel22 a răspuns (pentru vangaelis):

Argumentu meu este ca profu de religie o zis laughing

| vangaelis a răspuns (pentru Axel22):

Si tu ai luat-o de buna? happy

| vangaelis a răspuns (pentru cornculapte):

Fii atent ce argument are Axel22

| Axel22 a răspuns (pentru vangaelis):

Dahappy, pana acum credeam ca e real ca faci ciroza daca fumezi? P.S nici inainte sa aud asta nu aveam de gand sa ma apuc de fumat.

| vangaelis a răspuns (pentru Axel22):

Nu Axel, ciroza se face de la hepatita cronica, hepatita autoimuna, exces de alcool, substante hepato-toxice.
Fumatul afecteaza plamanii dupa ani de fumat in exces.
o tigara-doua pe zi nu te omoara dar nici nu-i bine, ca esti predispus racelilor mai des.

| cornculapte a răspuns (pentru Axel22):

E în regulă, o mică neînțelegere.
Un mic sfat: să nu-l mai crezi pe cuvânt pe profu' de religie când vorbește despre știință.
Hai, numai bine și nu te apuca de fumat.

| defapteunuexist a răspuns:

Salut! Du-te cat mai repede la un medic!
Si eu unul nu cred sa ai vreo legatura cu cancerul.Pot sa fie alte probleme mult mai mici.Multa sanatate!

| SperCaTeAjut a răspuns:

Oh saracul de tine! Numai fuma deloc.nu cred CA ai cancer. ar fi bine sa te duci la doctor! Sa iti treaca rapid, Bafta.