| mjynhgfbvdc a întrebat:

Salut TPU! Aseara nu am putut sa adorm si am stat multe ore pur si simplu in pat si am reusit sa adorm abia pe la 6 dimineața pana la 2 dupa-amiaza. Daca in camera a fost foarte putina lumina creierul mai produce acea substanta care se produce pe timp de noapte in timp ce dormi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

În timp ce dormim, organismul nostru secretă un hormon, numit melatonină sau "hormonul somnului". Concentrația acestui hormon scade, atunci când lumina ajunge pe retină.
Dar mai sunt și niște hormoni, cortizolul și adrenalina, care scad concentrația melatoninei.
Deci, încearcă să dormi fără niciun pic de lumină.

| mjynhgfbvdc explică (pentru Feri5):

Eu cam tot timpul am dormit cu o veioza care produce putina lumina, dar foarte rar am probleme cu somnul.