| AndreiNegru a întrebat:

Salut TPU,

Cum pot vorbi normal? Ca vorbesc incoerent si pe discord si in viata de zi cu zi se ingroasa vocea. Din cauza asta spun unii ca am probleme mintale. Nu stiu ce s-a intamplat, prin 2012 nu eram asa. Ajutati-ma! Cum pot sa mai fiu coerent cand vorbesc? Pzrca nu imi gasesc cuvintele, ma pierd, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Trebuie sa mai stii ca se intampla des celor interiorizari, care nu ies afara, si viata lor se desfasoara doar on line. Celor care pierd ore in sir jucand jocri video, sau uitandu-se la filme. Te ca traiesc acolo, in calculator, si nu vb cu nimeni. Tentru ca nu exista interactiune sociala, creierul uita cuvinte. Si apare aceasta intarziere. Singura rezolvare e daca persoana se integreaza intr-un colectiv si socializeaza, renuntand la viata on line, unde sta mut

28 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

...ăștia nu știu ce înseamnă coerent.
Poate ai vrut sa spui ca ești INCOERENT când vorbești ca dacă vrei sa nu mai fi coerent atunci pari ca ai probleme.

| AndreiNegru explică (pentru Catrice):

Pai da. pai am probleme cum a spus sonia822 e adevarat! de acolo se trage. stau la ora 7 sau 10 ma scol ma culc la ora 1 sau 4 noaptea.

| Ineys a răspuns:

Ti se ingroasa vocea pentru ca te maturizezi, iar pentru coerenta in vorbire ( si scris se pare ) ai nevoie sa citesti niste carti! De preferat cat mai multe.

| AndreiNegru explică (pentru Ineys):

Deci de aia sunt coerent?

| Sonia822 a răspuns:

Te-ai injectat cu vreun medicament? Pai. in primul rand te gandesti exact ce vrei sa spui, aoi articulezi cuvntele.
1. Poti incerca mai rar la inceput, si-ti dai drumul ulterior. 2.Incearca sa intri pe diverse grupuri, si sa discuti intai in scris.
3. Vorbeste singur la tine in camera, cu voce tare. Gaseste subiecte pe care ti-ar placea sa le discuti cu prietenii in viata de zi cu zi, si vorbeste mult in camera, in fiecare zi
4. Fa-ti anamneza, vezi ce s-a intamplat in 2012, de nu mai reusesti sa vorbesti. O fi soc emotional. A tipat cineva, te-ai certat cu cineva, a incercat sa te intimideze, ai parinti posesivi, explicatii exista
5. Fa sport, sportul ajuta sa scapi si de timiditate. Alearga, si cumpara-ti niste gantere, lucreaza cu ele. In timp ce lucrezi cu ele, aninteste-ti cine ti-a blocat vorbirea, imagineaza-ti ca te bati cu el si il invingi cu ganterele. Iti vei reveni. Brusc.
6. Trebuie sa si citesti mai mult, Cititul formeaza un vocabular bogat, cuvintele raman in memorie si iti va fi usor sa le folosesti, vei vorbi mai cursiv. E singurul mod in care poti face rost de ``cuvinte`` Trebuie sa citesti mult. asta e partea cea mai grea, de fapt e greu pana te apuci. Citeste macar o ora pe zi.
7. Fii putin rebel, canta melodii cu voce tare, mergi in parc/padure si urla putin ca sa te exteriorizezi si sa prinzi curaj, totodata scapi si de eventualele frustrari acumulate in timp

| AndreiNegru explică (pentru Sonia822):

Da dar am vocea urata si groasa + ca sunt coerent cum am explicat si cele de mai sus parca am un handicap am niste probleme. din toate astea eu nu am facut.

| Sonia822 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Daca ai trecut de 12 ani, vocea se ingroasa. Femeile adora barbatii cu voce groasa, e ceea ce-i deosebeste de copii. E foarte fain sa ai voce groasa, e dovada de maturitate, putere, echilibru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate cum pot sa fiu coerent când vorbesc.
Poate ai probleme cu anxietatea și din cauza emoțiilor te pierzi sau cine știe... Dacă înainte nu erai asa ar trebui sa mergi la un psiholog sau psihiatru pentru o evaluare.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Pai din cauza ca am vocea extrema de groasa si sunt extrem nu zic extrem coerent pentru ca imi ingheata cuvintele cand vorbes. parca am un handicap. sau nu stiu. ca cand imi pierd cuvintele zic da. sau nu stiu am temeri sau habar nu am cine ma poate ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Boss un medic psihiatru te poate ajuta dar asa cum o zis și utilizatorul de mai sus ai nevoie si sa citești ca, pare se ca, cam ai probleme și cu modul în care scrii, vocea poate fi ca te dezvolți e tipic pentru vârstă ta e ceva normal sau poate fi de la anxietate. deci dacă ai temeri, frici, ești neliniștit, agitat, ai tot felul de impresii poți avea anxietate sau ar putea fi vorba de altceva nu îmi permit eu sa jignesc. Deci ar trebui sa mergi la un medic psihiatru și sa ii spui toate problemele care le ai sau la medicul de familie îți va da trimitere. În general un om care are probleme cu vorbirea sau se bâlbâie poate avea anxietate la tine e ceva mai grav tu ai probleme legate și de cum scrii ceea ce nu are legătură cu anxietatea ci cu totul altceva din nou nu îmi permit sa spun cu ce.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Da cred ca am si anxietate nu continua... ce mai am! deci am un handicap, probleme mintale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Nu e un handicap anxietatea, în schimb schizofrenia da este, tu nu ai handicap ci pur și simplu o afecțiune psihica de care poți scapa de ea o poți vindeca cu tratament anxiolitic poți sa te duci și la un psiholog sa afli de la ce poți avea aceasta anxietate. Deci poate legat de scris ai ceva dar nu neapărat un handicap. Retardul mintal este un handicap nu știu dacă te încadrezi dar psihologul te poate ajuta sa afli dacă ai o dizabilitate mintala făcând un test IQ. Costa în jur de 400-500 de Ron cred ca cu trimitere de la medicul de familie îl poți face și gratuit.
Stai liniștit ca nu ai nici un handicap.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Ce spune sonia822 e adevarat! petrec ore in sir de fapt. de la ora 7 la ora 3-4 inchid pc/laptop-ul. pe jocuri online recele sociale etc.
de acolo sa tras.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Asta e doar una dintre cauze, dar e posibil sa fie mai multe care te o adus în stadiu asta. Da Sonia ți o oferit niște răspunsuri bune și utile ar trebui sa le pui în aplicare. Merita fundă.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Da daca sunt incoerent se vindeca de la sine peste 1-2 ani sau. iti zic sincer prin 2012-2013 nu eram. nici pana in 2016. din 2016-2017 hai maxim 2018 am inceput sa fiu incoerent dupa si mai grav 2020 si mai incoerent. cand vorbesc telefon sau. dimineata cand ma scol nu sunt incoerent dupa peste 3-5 ore incep sa fiu incoerent dupa incep sa nu mai fiu am schimbat in vorbire.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Schimbari* in vorbire.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

E mai nasol pentru ca am si schimbari in vorbire incoerent se schimba si vocea groasa. deci eu nu mai poti vorbi pe discord daca e cazul din cauza ca daca vorbesc cu altii o sa zica du-te ba de aici incoerentule. sau ceva de genul. ca am probleme mintale.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Pot*

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Trebuie sa te integrezi în societate
, într-un colectiv sa comunici face to face mare adevăr o grăit Sonia dar treaba e ca trebuie sa fi înțeles și acceptat la cum sunt oamenii de rai și respingător nu știu da tu fa asa cum o zis ea nu ești singurul care are aceste probleme sunt ogramada de persoane care sunt incoerente unii din cauza retardului, alții din cauza unor probleme psihice și tot asa. Da dacă citești poți scapa însă trebuie să o faci nu doar sa spui. Faptu ca ai vocea groasa e un atu eu de ex nu o am și mi ar plăcea sa o am deci ai și calități nu doar defecte.
Tu trebuie sa stai sa îți petreci timpul cu oameni de la care ai învata nu doar de dragul de a te integra oriunde contează și cu cine.
Eu am avut prieteni toxici de la care nu am învățat nimic mai bine ma lipseam de ei mai mult mi au făcut rău deci contează unde te integrezi în ce tip de colectiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Ai fi surprins sa ști câți sunt asa pe situ ul asta și nu se plâng sau în general.
Ai probleme mintale cred da nu cred ca se pune problema de handicap.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Stiu frate dar daca vorbesc cu altii pe discord sau nu stiu la sediu politiei ca a spus politia ai probleme cu vorbirea esti incoerent? altii pe discord nu va suparati dar ai probleme cu vorbirea vorbesti prea incoerent. ai probleme mintale? si vreau repede sa vorbesc normal. ca sa inteleaga si o alta persoana cu care pot comunica pe discord sau la telefon la sendiu politiei daca am probleme. sa fac buletinul sau intelegi nu?

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Si daca sunt incoerent si vreau sa zic sa ma duc la munca nu ma cauta nimeni. trebuie sa fiu limpede sa vorbesc clar incoerent si am si vocea groasa de fapt uni rad cand inchid telefonul deci. ca imi dau impresia ca 1. vorbesc incoerent si 2 nu intelege si imi inchid telefonul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

E posibil sa te fi afectat singurătatea, izolarea, statul excesiv pe pc, faptul ca nu ai comunicat real. Nu mai întra pe discord pana nu rezolvi problema îți recomand să mergi la medicul de familie si sa ai mai multa încredere în tine.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce trebuie sa ma duc la medicul de familie nu se vindeca de la sine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Pai sunt multe cauze pe care noi nu avem de unde sa știm anumite boli pot afecta gândirea, vorbirea faptul ca ești incoerent, ar putea fi o întârziere mintala ar putea fi anxietate ar putea fi orice de aceea e bine sa mergi la psihiatru sau medicul de familie.

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Uite aici un video-clip cu vocea mea. chiar a fost serioasa m-am balbait pana am inceput sa vorbesc incoerent. https://www.youtube.com/watch?v=BktsmNOgHhg

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiNegru):

Pari sa ai probleme cognitive, tulburare cognitiva iar asta are multe cauze de aceea am zis sa mergi la medicul de familie

| AndreiNegru explică (pentru anonim_4396):

Https://www.wattpad.com/story/147056747-ce-face-kata-talent-tot-ce-nu-face
gata oare incep sa nu mai scriu incoerent. daca fac povesti.