| AltOmPePamant a întrebat:

Salut, TPU!

De aproximativ un an şi jumătate, starea mea de spirit suferă schimbări bruşte şi ia întorsături neprevăzute. Spre exemplu, acum sunt fericită, mă simt bine în pielea mea, sunt optimistă şi determinată. Peste o zi sau câteva zile, am o dispoziție neutră, lipsită de esență şi un sentiment pronunțat de inutilitate. Apoi, plâng fără vreun motiv, fără să mă pot opri, nu mai simt pasiunea pentru a face lucrurile care îmi plăceau, pierd orice motivație şi orice picătură de încredere în sine. Pierd pofta de mâncare, mă izolez de restul lumii şi îmi doresc doar să plâng şi să îmi repet cât de tare mă detest. După, mă situez la polul opus, fericită şi încrezătoare.

Apropiații mei mi-au spus că ar trebui să văd un psiholog. Nu ştiu, totuşi, dacă nu este doar o tulburare superficială pe are nu ar trebui să o iau în seamă. Ei bine, voi ce credeți?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Un control nu strica niciodata. Se poate sa fie si din cauza stresului. Daca ai un servici stresant sau traiesti intr-un mediu stresant asta e factorul principal. Multa galagie, multa actiune, somn putin, trezit de dimineata, solicitat toata ziua, etc etc.