| Eus3b1u995 a întrebat:

de cateva saptamani ma simt ciudat. asa ca un om beat, imi pierd cateodata echilibrul. cand nu am punct vizual, cand este stinsa lumina se amplifica aceasta ametela, daca ridic capul si ma uit in sus iarasi ma simt si mai ametit. vreau o parere inainte de a apela la medic, am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea unor nepriceputi nu te ajuta. Aici nu cred ca sunt medici. Mergi la medic. Poate fi de la inima, de la inima, etc. Fara un consult fizic nu se poate.

| pietrean a răspuns (pentru Salontanul):

Nu este vorba de "nepriceputi". Poate unii au trecut prin asa ceva(eu am avut un puseu de tensiune mica) si pot da un sfat, orientativ, nu un tratament.Si consultul "fizic", se poate face, dar trebuiesc si analize facute.

| Salontanul a răspuns (pentru pietrean):

Pai ce sfaturi poti sa-i dai nestiind ce are? Asa dupa ureche cum fac si tiganii muzica? Pai tu vorbesti de tensiune si el poate avea probleme cu urechea interna. Si, desteptule, consultul fizic asta include: analize, istoric, diagnostic si tratament. E mai bine sa nu te bagi daca nu stii. Un sfat dat aiurea intr-o boala poate duce la complicatii grave si chiar moarte. Nu te juca cu ce nu stii. Asta nu-i ca si cand i-ai spune unuia sa schimbe procesorul si sa-i spui de un procesor AMD si el sa aiba socket de Intel. Da-l dracu' il vinde si gata. Aici nu se glumeste!

| pietrean a răspuns (pentru Salontanul):

In primul rand, lasand la o parte adresarea nepoliticoasa(te-ai gandit ca poate nu vorbesti cu un tinc?), consultul fizic(examinare), inseamna cel prin pipaire, apoi se pot fac analize medicale, investigatii, apoi se stabileste diagnosticul si se da tratament.
Eu nu i-am dat un diagnostic si tratament.Multi copii,tineri,adolescenti si cativa cu o varsta mai inaintata(printre care ma numar si eu),intreaba aici cate ceva descriind niste simptome,iar o parere si un indemn catre medic,nu cred ca face niciun rau.
Poate vrei sa pari un dur,dand raspunsuri unice, la care nimeni nu trebuie sa aiba nimic de comentat, dar mai mult ca sigur, pot spune ca esti un nepoliticos, mai ales ca nu stii nimic despre persoana careia te adresezi!

| Salontanul a răspuns (pentru pietrean):

Dupa aceasta peroratie in van ai ajuns la concluzia mea: ii dadeai un sfat sa mearga la medic. Si eu ce am zis in primul raspuns? Vrei sa pari un destept dar nu esti matur. Oricum iti dau reject caci cu semidoctii n-am ce discuta.

| pietrean a răspuns:

Mergi neaparat la medicul de familie! Doar el poate sa-si dea seama ce ar fi, dupa simptome si o sa-ti dea trimitere pentru analize(cu trimitere se fac gratuit). Poate fi o deshidratare, lipsa de vitame ori minerale, tensiune mica.Multe boli pot da aceste simptome, de aceea nu neglija vizita la medic, mai ales ca ai o varsta atat de mica!

| Gamer2000 a răspuns:

O colega de a mea a patit asa si acum are o problema de la ochi nu stiu daca si tu esti in cazul asta dar consulta medicul de famile urmanda sa faci niste controale la spital