| GotenKs18 a întrebat:

Hei, as avea o intrebare foarte importanta.Eu si prietena mea am incercat sa facem sex de vreo 3 ori dar nu am facut inca pentru ca spune ca durerile sunt prea mari insa nu asta e important.Problema este ca in luna aceasta deja sunt 35 de zile si nu i-a venit ciclul inca.Tin sa precizez ca de fiecare data cand am incercat penetrarea a fost numai si numai protejat, iar in rest poate au fost mici atingeri dar nu in pozitia de penetrare, as dori niste raspunsuri.(nu cred ca se pune vorba de vreo sarcina. pentru ca ea inca este virgina.)Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sarcina nici intr-un caz nu este, posibil sa fie o dereglare hormonala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulte un endocrinolog, care îi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi va primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să facă un control ginecologic, unde îi va face o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, să meargă la medicul de familie şi să ceară Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-i prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-i vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

| GotenKs18 explică (pentru bursuc001):

Da, multumesc asta a fost un raspuns amanuntit. Dar de sarcina nici nu cred ca se pune problema pentru ca ea inca este virgina deci inca nu am avut contact sexual iar toate incercarile au fost protejate, au mai fost mici atingeri neprotejate dar nu in pozitia de penetrare si nu cred ca din asta se poate ajunge la o sarcina si mai mult decat atat nu am ejaculat niciodata. Daca se poate as dori un reply cu opinia ta despre asta. Multumesc anticipat!

| bursuc001 a răspuns (pentru GotenKs18):

Cu plăcere!

Atunci, evident că se exclude sarcina.

Mai rămâne o dereglare hormonală sau o afecţiune ginecologică ( dacă au mai fost astfel de întârzieri şi anterior ).

Cel mai indicat ar fi un control la ginecolog şi apoi la endocrinolog.

O zi frumoasă.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu este vorba de sarcina! poate o usoara dereglare hormonala! daca ii intarzie mai mult de 10 zile, atunci trebuie sa mearga la medic!
cat despre durerile foarte mari....si astea pot fi cauzate de vreo afectiune ginecologica! oricum, preludiul trebuie sa fie lung, ea trebuie sa fie foarte excitata si sa aiba incredere in tine, plus ca tu trebuie sa fii foarte bland! puteti folosi si lubrifiant pentru a facilita alunecarea! oricum durerea dureaza foarte putin, dupa care urmeaza placerea!
numai bine va doresc! happy

| Horia1313 a răspuns:

Se intampla de multe ori ..nu are cum sa fie insarcinata daca e cum ai zis tu. poate e ceva dereglare hormonala