| twist3rrz a întrebat:

În cazul unui cancer, ar fi trebuit să iasă ceva neregulă la analize, nu? La tabloul sangvin sau la analiza urinei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de localizarea cancerului si de stadiul in care se afla pacientul. Pot fi modificate, dar pot fi si normale in special in fazele incipiente. Ce se modifica, iar depinde de tipul de cancer, cam orice se poate modifica, fie sa fie crescut, fie scazut. Diagnosticul se pune histopatatologic, nu prin analize de sange

| alina2k18 a răspuns:

Hemoleucograma in primul rand ar iesi modificata cu foarte mult fata de limite.
Anumite tipuri de cancer sunt extrem de perverse in primele stadii si sa nu ai nici un simptom : totul poate iesi normal la analizele uzuale de sange, trebuie verificat mai amanuntit daca medicul banuieste ceva si ai si in familie deja caz.