| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat gaura cu un cercel de tinichea, si as vrea sa stiu daca la ureche se poate intampla ceva... Am gaura de o saptamana si am purtat acelasi cercel incontinuu, si nu am patit pana acu nimic se mai poate de acu sa fac infectie? Am facut si coaja si ce alifie/crema mi ati putea recomanda? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cand mai ai de gand sa iti faci gaura in orice parte a corpului, asigura-te de faptul ca obiectul cu care urmeaza sa faci gaura respectiva este steril! Daca nu exista posibilitatea ca acel obiect sa fie steril, apeleaza la un cabinet profesional care se ocupa cu "dat gauri". Daca spui ca a facut coaja inseamna ca deja procesul de vindecare este pe sfarsite. Ca sa iti dai seama daca ai infectie te poti uita la zona respectiva si sa observi ce culoare are. In cazul in care exista inceput de infectie sau chiar infectie, zona respectiva o sa fie rosie. Ca si unguent iti pot recomanda Tetraciclina unguent( contine antibiotic ). Ai grija atunci cand folosesti acest unguent in cazul in care stii ca esti alergic la antibiotice si in special la Tetraciclina! De asemenea, iti recomand sa folosesti alcoolul medicinal ( spirtul ) sau apa oxigenata pentru a dezinfecta zona zilnic ( ar fi bine sa dezinfectezi si cercelul)! Daca suspicionezi ca ai o posibila infectie trebuie neaparat sa indepartezi cercelul din ureche si sa mergi la un consult medical.

1 răspuns:
| cezar003 a răspuns:

De regula bijuteriile din tinichea au un strat superficial lucios inoxidabil care in contact cu pielea va disparea si va ramane un metal ordinar periculos.Pana acum ai avut noroc, dar ar trebui sa ai in vedere inlocuirea cu unul din argint, este la buget si in plus este un bun dezinfectant.