| John_Williams_1969 a întrebat:

stiu ca in comunitatea asta sunt si doctori pe aici...Ma ajutati si pe mine cu o intrebare mai ciudata?
O femeie de 81 de ani cu insuficienta renala, ii este foarte rau deoarece i s-a varsat uree in sange...Nu face dializa!
Ce e de facut, excluzand variata dializei?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu va face dializa sau hemofiltrare, va muri in maxim doua saptamani de la debutul insuficientei din cauza intoxcatiei cu produsi care ar trebui sa se elimine prin urina (nu ureea, ea este destul de inofensiva, alti produsi de catabolism). Medicul poate incerca sa reporneasca rinichii, dar asta trebuie sa se intample la foarte scurt imp de la debutul insuficientei renale (poate primi anumite diuretice in doze struct controlate). Ulterior, doar dializa sau hemofiltrarea ii pot salva viata. Nu poate primi transplant renal, este prea varstnica pentru asta.

| John_Williams_1969 explică (pentru Brigaela):

Da,dar exista ceva remediu pe calea "naturistelor"?

| Brigaela a răspuns (pentru John_Williams_1969):

Nu, nu exista. Este chiar interzis sa ii dati ceaiuri sau orice remedii, fiindca ele suprasolicita suplimentar rinichiul si ii agraveaza starea. Trebuie sa stea internata in spital si sa se ocupe medicii de starea ei, este una grava si cu potential letal.