| Reevo a întrebat:

va rog sa nu radeți de mine dar am niste ticuri foarte ciudate mai ciudate decât de obicei nu am chesti cu rosul unghiilor sau jucat cu parul am chestii de genul trag de clanțe de multe ori Pășesc peste crăpături sau chestii de genul si ma gandesc ca nu stiu ce pățesc daca nu le fac...Va rog ajutați-mă cu un sfat ceva ca sa scap de ele FundaVOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam că sunt singura care face asta laughing

| Reevo explică (pentru anonim_4396):

Mersiilaughing))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reevo):

Pentru ce? laughing

| Reevo explică (pentru anonim_4396):

Eee...pentru încurajarelaughing)))

| lBroken69 a răspuns:

Sincer într-o zi, mă gândeam dacă sunt singurul care face prostii de genul, deşi câteodată nu mă gândesc la ele laughing

| Cat a răspuns:

Buna!

Ceea ce descrii in intrebarea ta ar putea trimite catre o tulburare obsesiv compulsiva.

Diagnosticul ti-l poate pune doar un specialist si exista si terapii care te pot ajuta sa scapi complet de tulburare sau macar sa traiesti mai bine cu ea.

Exista foarte multe link-uri de unde poti citi mai multe despre OCD, eu iti las doar unul: http://www.umfcv.ro/ccop-tulburarea-obsesiv-compulsiva

Daca, dupa documentare, ti se pare ca te potrivesti tiparelor OCD, sper ca vei lua legatura cu un specialist care sa iti confirme sau sa iti infirme banuiala.

Mult succes!

| Reevo explică:

Daca nu te superi imi spui si mie câți ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reevo):

| Reevo explică (pentru anonim_4396):

Multi inainte