| MaTrIx8378 a întrebat:

Salutare, am si eu nevoie de ajutorul vostru care le stie, caldura a venit de mult timp, vacanta de vara se apropie pentru toti, si am de gand sa ma bronzez in vara asta sa ma fac negru laughing, pentru ca sunt cam alb, asa ca vreau sa-mi spuneti ce sa fac si cum, o sa incep sa ma duc mai des la arges, cand vine vacanta si la mare, si cand voi pleca la tara, acolo ma pot bronza calumea, asa ca am nevoie sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari, pentru a ma inegrii, fara sa ma ard si dupa sa ma decojesc, de la ce ora/ore e cel mai bun timp, pentr a te bronza? de la ce ora pana la cat, si spuneti-mi si mi-e inca ceva, am auzit ca exista anumite creme in care, te i-a mai repede soarele, si te protejeaza de arsuri, asa incat te poti inegriii si sa nu te arzi thinking, dati-mi si mie o crema foarte buna, nu conteaza cat costa, astept raspunsuri, ofer funda, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Daca ai pielea de culoare deschisa, poti sa stai cat vrei la soare, ca nu o sa te inegresti, ca cei care au pielea mai inchisa la culoare.Creme sunt cu duiumul:cumpara crema cu factor de protectie cel mai mare, romanesti! Iar la soare este SANATOS sa stai intre 8 si 10 si seara intre 17si 19, cat este soare, dar NU ATATEA ORE.Te poti alege cu o insolatie si o piele arsa, de ajungi la spital. Stai mai bine cate putin in fiecare zi, 10 min pe o parte alte 10 pe cealalta, cu capul acoperit si apoi poti mari timpul cu cate 10 minute.Dar sa te dai cu crema mereu si dupa ce iesi din apa.crema,cumpara de la farmacie,unde poate sa-ti dea si un sfat,ce sa cumperi.Dar,atentie,nu o sa te bronzezi ca mine, care am tenul mai inchis la culoare, in vecii vecilor! Nu te spala cu sapun, ci cu sampon pentru corp! La prima usturime, STAI IN CASA!

| MaTrIx8378 explică (pentru pietrean):

Am pielea mai alba aproape toata, pai pot sta cat vreau la soare nu? dar trebuie neaparat sa ma dau cu crema, ca alfel ma arde si mai repede, avand si pielea mai alba., dar nu stiu dc neaparat sunt orele astea bune gen ' 8-12 ' / 16:00 -19:00 ' dupa parerea mea, atunci soarele este alb, si nu stiu daca o sa ma bronzez.

| pietrean a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Chiar daca te dai cu crema, nu poti sta multe minute la soare, din prima.Intre orele pe care ti le-am indicat, crede-ma arde soarele destul, chiar si la munte, unde stau eu.Asa ca, stai TREPTAT, de la 10-20 min in prima zi pana la 30 minute cel mult.Chiar daca stai si sub umbrela, tot arde soarele.Asa ca, atunci cand vrei sa ma i stai la soare, pune ceva pe tine din bumbac.

6 răspunsuri:
| pufoshenia24 a răspuns:

Pai de dimineata de la 7:00 la 10:30-11:00 si seara de la 17:00 pana la 19:00 e destul de ok. si acum depinde si de creme. eu zic sa mergi la farmacie si sa vorbesti cu farmacista de ce creme ar fi mai bine sa folosesti. mult succes!kisswinking

| ana19anamaria_5941 a răspuns:

Ora cea mai recomandata e intre 7/8-11\12 dimineata si seara de la 17/18/19/20

| vlad838 a răspuns:

Nu cred ca ai vrea sa te faci CHIAR atat de "negru" cum zici happy. Adica si eu mergeam la mare cand eram mic aproape in fiecare weekend, iar acum e cam enervanta "culoarea" asta.In general, nu trebuie sa stai in soare intre 12 si 16 chiar daca ai crema, pentru ca nu are rost sa risti.In locul tau, as incepe sa ma dau cu creme cu factor mai mare la inceput, cateva zile, iar pe masura ce trece timpul, cauti unele mai slabe (nu zic sa cumperi 100 de creme...) Creme nu prea stiu.Cam atat...
Bafta!
P.S.: Nu uita sa bei apa! In mod normal, ar trebui sa bei 2L de apa (cantitatea asta e cea minima, si nu se refera la caldura intensa) Daca vrei sa stai in soare, bea cat mai multa apa. (eu de obicei vara daca sunt la plaja beau cam 3-4L)

| 4K985TY a răspuns:

Te duci in orice farmacie si intrebi de vinzatoare despre asa creme ea la sigur iti va spun ce sa alegi.iar despre orele de bronzat iti voi spune asa; intre orele 8:00-pina la 11:00. faci o pauza. Apoi vii pe la 16:00-si stai pina la 18:00 Funda?