| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Ce sucuri pot sa bea cu aparatul dentar? Cu pai pot bea orice suc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Da, absolut orice suc, orice lichid, doar sa bei cu paiul. Cu paiul e recomandat chiar dacă nu ai aparat.

| Frank51 a răspuns:

Poți bea orice fel de suc și consuma orice fel de aliment. Eu mănânc alune, porumb, semințe, la început îmi cădeau brackeții, dar după câteva luni am învățat să mănânc fără să-mi mai cadă.

Dacă ți-e teamă, atunci nu consuma alimente tari, dacă deja te-ai obișnuit, cu grijă poți mânca orice.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sucul nu afecteaza aparatul in sine. Sucurile carbogazoase au acid si in timp distrug smaltul dentar dar au si zahar care provoaca carii deci ar trebui sa le eviti. Sau daca vrei sa bei suc mai bine bea cu un pai si incearca sa bei din alea fara acid

| nyoentox2002 explică (pentru Furnicuta000):

Sau de alea cu acid beau cu paiul

| Furnicuta000 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, pai am vrut sa scriu. E bine sa bei orice suc cu paiul pentru ca astfel nu se mai plimba prin toata gura si nu afecteaza asa tare dintii

| Catalin77945 a răspuns:

Ma da poti bea orice suc din ce stiu eu, dar in teorie ar fi bine sa eviti un consum mare de sucuri ca sa nu-ti cariezi dintii si alte probleme