| dbem a întrebat:

Salutare, doresc sa stiu daca consum zahar (sau chiar si miere) in fiecare zi pe o perioada indelungata (un an) este posibil sa ma imbolnavesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

In primul rand dantura e prima care are de suferit, pe termen lung. Aparitia cariilor.
In al 2-lea rand, favorizezi aparitia obezitatii (te ingrasi), a diabetului, a hipertensiunii.

Sfatul meu ar fi sa te limitezi la o cantitate mica.

| thewomaninwhite a răspuns:

Oricine consuma zahar si miere dar depinde in ce cantitati mierea este foarte benefica pentru organism insa zaharul aduce multe probleme

| DrTerrible a răspuns:

Depinde de organistm.Recomandat este sa folosesti cat mai putin zahar si cat mai multa miere.Multi folosesc zilnic zahar s'au miere..si nu s'au imbolnavit....Deci nu e sanatos dar pe o perioada de 1 an nu cred ca te poate afecta. Daca stii ca ai organismul mai slab poti consulta un medic.Succes.

| InnocentSίn a răspuns:

Buna! Pai nu e tocmai sanatos.

| Flavius2106 a răspuns:

De preferat este sa nu mananci in fiecare zi!
Poti face diabet!