| dididedediu a întrebat:

Se poate face avort fara parinti in oradea la 16 ani? Funda! urgent please

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E "bine" că ne faci să ne irosim timpul pentru a-ţi răspunde la nişte întrebări puse la plictiseală, în loc să AJUTĂM o persoană care chiar are NEVOIE...

Şi e bine că ţi-ai găsit persoana potrivită pentru a face acel avort - sunt curios ce va face când o pacientă minoră va avea o complicaţie şi se va constata că NU a avut acordul scris al părintelui/tutorelui!

37 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca platesti bine orice e posibil

| buzeduulci a răspuns:

straight face da' de prezervative nu s-a auzit acolo la voi? straight face saracul embrion.

| deeapanda a răspuns (pentru buzeduulci):

Da saracul embrion! laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NICĂIERI în România NU se poate face avort ( la minore, 16 ani ) FĂRĂ acordul scris al părintelui/tutorelui legal!

SPER că NU te afli tu în această situaţie pentru că atunci înseamnă că NU mi-ai ascultat recomandările pe care ţi le-am făcut în răspunsul din 23 septembrie.

| dididedediu explică (pentru bursuc001):

Pot sa fac avort fara parinti..deja stiu..si oricum asta a fost doar o inrebare..si deja stiu cine poate sa faca avort

| dididedediu explică (pentru bursuc001):

Ce sa ma ajutati? ce ajutor sa dati? daca dati numai niste raspunsuri proaste..nici macar nu dau raspuns la intrebarea mea...mersi ca miai scris tu intotdeauna ma ajuti

| anonim_4396 a răspuns (pentru dididedediu):

Saraca de tine.
Avortul e o chestie periculoasa cu care nu te joci! Un avort prost facut te poate duce chiar la infertilitate si alte complicatii! Si afla ca in lichdul preejaculator cu rol de lufrefiere pe care baiatul il secreta exista spermatozoizi si e nevoie de unul singur sa te pomenesti cu un cadou dupa 9 luni. Nu mai risca, foloseste un prezervativ, ca nu e scump sau asteapta macar inca un an sa ti se poata fi prescrise anticonceptionale. In Romania e interzis prin lege sa nu faci avort cu acordul parintilor. Daca apar complicatii, ce faci?
Cat despre partea cu raspunsurile, au fost unele foarte bune din care ai ce invata! Ai facut ceva grav, suporta critica, necoapto si dezinformato. Nu mai pune botul la ce zis prietenele tale, nu ai de unde sa stii. Te trezesti cu ele intr-o zi spunand "vai fata, imi intarzie menstruatia de 3 luni, ce sa fie?". Nu zic ca va fi asa sigur, dar altadata informeaza-te de pe un site specializat gen seximus sau chiar de la un medic.

| bursuc001 a răspuns (pentru dididedediu):

E "bine" că ne faci să ne irosim timpul pentru a-ţi răspunde la nişte întrebări puse la plictiseală, în loc să AJUTĂM o persoană care chiar are NEVOIE...

Şi e bine că ţi-ai găsit persoana potrivită pentru a face acel avort - sunt curios ce va face când o pacientă minoră va avea o complicaţie şi se va constata că NU a avut acordul scris al părintelui/tutorelui!

| h3r a răspuns:

Nu.
Esti minora, ai nevoie de acordul parintilor.
Sper ca nu esti tu in cauza.

Take care.

| C0nstantin a răspuns:

Prostia se plateste! Vai de capul vostru de copii prosti.

Răspuns utilizator avertizat
| Tmcn a răspuns:

Eşti penibilă, viitoare centuristă.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Traiesti in Romania, deci, orice este posibilwinking

| Elly7890 a răspuns:

Fetita nu stiu cine se leaga la cap cu copii la o varsta frageda ca prietenul tua nu cred ca are 20 si ceva de ani si chiar de ar avea...si prezervativul sa nu il folosesti ca se intampla o nenorocire sau contraceptivele dar ce poti sa mai faci daca oi fi gravida asta e viata! greselile se platesc! si ce o fi asa greu sa iei un test de sarcina nu costa 50 lei! dar nu ma mai mir ca asta e Romania!

| yanira4u a răspuns:

Sa iti spun un secret...cica s.au inventat metode de contraceptie.stiu sa nu iti vina sa crezi.si culmea sunt usor de flosit.nu trebuie sa mergi sa faci un chiuretaj, posibile complicatii si chestii.dar probabil tu nu ai auzit de ele.te cred.sunt ceva noi aparute pe piata si foarte scumpe...a nu soryy cred ca ma gandeam la altceva.de fapt sunt de foarte mult timp, ieftine si le gasesti peste tot.dar probabil e mai fascinant sa ramai insarcinata si dupa sa fii diperat ca esti inca minora si nu stii daca poti face avort fara acordul parintilor.tu aunde ai trait pana acum? fato daca faci sex neprotejat ramai insarcinata.sau poate asa ai vrut tu, sa ramai insarcinata, pentru ca vrei sa ai pe constiinta un avort.na ce pot sa spun fiecare cu ce ii place.nu cred ca poti sa faci asta fara acordul parintilor.doar daca nu gasesti pe cineva din auzite sa iti faca.iti reconad sa nu faci vreo prostie de genusi sa mergi pe incredere.pot fii complicati chiar daca mergi la medic sa faci avort, iti dai seama daca mergi la cineva care spune ca se pricepe.asa ca data viitoare inceraca sa te protejezi.

| dididedediu explică (pentru yanira4u):

Da nu stiu inca daca sunt insarcinata..asta ii ca mi-a intarziat menstruatia o luna..si nu am ciclu regulat..si oricum el nu si-a dat drumul in mine...si am mai facut de 10000 de ori neprotejat si nu am patit nimic

| yanira4u a răspuns (pentru dididedediu):

Chiar daca nu isi da drumul in tine tot ai sanse sa ramai insarcinata. poate mai mici dar tot exista posibilitatea asta.doamne ce urasc tipe ca tine care merg la risc tot timpul.si incep sa fac plozi de la 16 17 ani.incerca sa te protejezi data viitoare.sunt si anticonceptionale daca nu ai auzit de ele.se dau cu prescriptie de la ginecolog, nu se iau asa de la ureche.ia 16 ani ar trebui sa incepi sa te gandesti un pic mai departe decat ziua de maine.

| dididedediu explică (pentru yanira4u):

Am mai facut sex neprotejat si toate prietenele mele fac..si nu raman insarcinate..asta ii o prostie.

| yanira4u a răspuns (pentru dididedediu):

Bravo.prevad ca o sa ajunga mare rahat din tine

| dididedediu explică (pentru yanira4u):

Rahat esti tu!

| yanira4u a răspuns (pentru dididedediu):

Hahaha.ar trebui sa te mai gandesti odata.ai 16 ani si nici nu stii sa te protejei, crezi ca tot ce zboara se mananca. daca e asa o prostie sa crezi ca poti sa ramai insarcinata daca el nu se termina in tine atunci de ce esti disperata si intrebi unde poti face chiuretaj.cica toate prietenele tale o fac si nu au ramas insarcinata.sa inteleg ce esti pe princiul instinct de turma. daca cineva face o prostie, faci si tu. nu patesti sa uiti sa respiri? si daca esti insarcinata te rog, te rog frumos frumos fa avort, sa nu se umple lumea de specimene ca tine.doar o curiozitate de-a mea... daca esti atat de draguta incat sa imi raspunzi, cate clase ai? frecventezi vreun liceu? sau esti o tipa care vrea sa se marite la 17 ani? pentru ca doar atat poate sa faca in viata?

| kain333 a răspuns (pentru yanira4u):

Explica-mi te rog cum ai putea ramane insarcinata daca nu ejaculeaza in tine? Pe asta nu am stiut-o. Spune-mi si mie te rog ca sa am mai mare grija la fetele cu care o fac.

| yanira4u a răspuns (pentru kain333):

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi, nu foarte multi dar contine.iar pentru ca o fata sa ramana insarcinata e nevoie doar de unul.e adevarta ca ai sanse mai mici sa ramai insarcinata, dar totusi sunt.de ce nu esti baiat cuminte si te protejezi.nu e vorba doar despre posibitatea de a lasa o fata insarcinata ci si despre BTS.

| dididedediu explică:

Asta a fost doar o intrebare...nam kef de prostiile voastre...eu am vrut sa-mi dati raspunsul la intrebarea mea. daca nu stiti ce vb nu scrieti ok?

| IulianDBI a răspuns (pentru dididedediu):

Se poate sa intarzie menstruatia, pentru ca mereu cand o faci dai peste cap, mai asteapta 1 luna iar daca nu e du-te la medic

| dididedediu explică (pentru IulianDBI):

Bine am gresit.stiu.daca is insarcinata asta e. oricum viata mea nu are rost.da macar stiu ca persoana cu care am facut ma iubeste si suntem de mai mult de un an impreuna.sii.ii foarte complikat.totul.si multi ma descurajeaza in viata asta.si asta ma face sa cred tot mai mult ca viata mea n-are rost

| IulianDBI a răspuns (pentru dididedediu):

Si tu esti genul : Vai ca de ce traiesc, ca viata mea nu are rost? ca suferi din dragoste, dar o femeie care ii moare copilul ce sa mai zica? Cand unui barbat ii este omorata sotia ala ce mai zice? Un om batran cand nu are pe nimeni langa el si se descurca singur ce mai zice? Voi credeti ca viata e grea?! Nu aveti habar ce sunt alea greutati, asa faceti majoritatea, va plangeti fara sa faceti nimic

| Elly7890 a răspuns (pentru dididedediu):

Daca asta crezi ai probleme mari si parintii tai ai trebui sa realizeze pana nu e too late dar fiecare face ce vrea dar se spune ca numai dupa 18 ani desi moda e mai inainte!

| yanira4u a răspuns (pentru IulianDBI):

Like.ce poti sa le spui? parca nici nu gandesc fetele astea.stau toata ziua si se uita la vampire diaries si se uita la telenovele si au impresia ca tot ce zboara se mananca.sa nu iti vina sa crezi ca pot exista asa specimene

| IulianDBI a răspuns (pentru yanira4u):

Da m-am saturat sa vad asemenea copile proaste, nu zic ca sunt eu nu stiu ce adult, luna viitoare abia fac 18, dar cand vad asemenea specimene imi vine sa le scuip intre ochi oh go on

| dididedediu explică (pentru yanira4u):

Oo hai lasa-ma cu din astea ma..nam chef de tine..eu am pus o intrebare si tu ce scrii..hai ma fata termina..si eu nu ma uit la telenovele. draga.

| yanira4u a răspuns (pentru dididedediu):

Sa inteleg ca ai ramas insarcinata.ma mir.am auzit dintr.o sursa sigura ca cica daca faci neprotejat si el se termina afara nu ramai insarcinata.toate prietenele mele o fac. e o prostie... fato nu fa vreo prostie si avorta la vrea cunostinta sau recomandare, care nu are nici o pregatire medicala pentru ca se poate intampla orice.gandeste un pic, nu fa prostii.

| dididedediu explică:

Am mai fost asa sa nu-mi vina ciclul o luna.dar atunci eram virgina..si acum ultima oara mi-a venit pe 26 septembrie..si acum zilele astea m-a durut burta.dar nu mia venit..si ciclul meu este neregulat..trebuie neaparat sa imi iau un test de sarcina.o sa va spun daca sunt insarcinata sau nu. daca sunt fac avort fara parinti. daca nu se poate, mai bine mor decat sa afle parintii mei. oare daca vine parintii prietenului meu si plateste dublu cat costa un avort normal oare face

| IulianDBI a răspuns:

Serios? a cui e vina ca nu ai auzit de prezervative? urasc persoanele care fac avort, si cica femeile sunt alea cu capul pe umerii, dar cand vezi fete ca tine te indoiesti

| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

In primul rand cat timp ai de cand esti insarcinata?
Un avort se poate face maxim pana in luna a 4-a (12 saptamani de sarcina).
Legea nu permite medicilor sa faca avort fetelor sub 18 ani, neinsotite de parinti.
Deci, trebuie sa le spui parintilor.

| adyi370 a răspuns:

De ce trebuie sa fi sa incapatinata daca ai copil sau nu ai asa ti la dat dumnezeu si daca ie asa trebuie sa strici viata a unui copil pe tine ai tai nu tiau stricato esti bine si sanatoasa u esti asa si daca o sa ai copil tine ca nu-i pacat pacat ie cand faci avort si distrugi viata unui copil nu faci asta si dacanu esti insalcinata bucurate nu fi asa si daca faci avort sa faci pe ai tau mai rau sa sufer de au mama du-te ca medic si rezolvate alfel aparai la stiri lasa prieteni si faci sanatatea nu te lasa asa

| GreysFace a răspuns:

Ce tampenie! laughing
Tu, fata. La 16 ani ai facut de "10000" cum ai zis tu mai jos sex? Esti normala sau obsedata? big grin
Cat despre faza cu avortul. E problema ta. Data viitoare incearca sa folosesti si tu un prezervativ. Te asigur eu ca e mai ieftin decat un avort si nu iti trebuie permisiunea parintilor.winking

| ProstiSunteti22 a răspuns:

Daca ti-ai bagat pastranacul, bucura-te de samanta laughing