| Lau2234 a întrebat:

Se poate să-mi fi venit menstruația dacă pe data de 26 decembrie am luat postinor? Luna trecută mi-a venit in 4 noiembrie, nu am un ciclu regulat. Mă doare burta și sânii mă dor de câteva zile, am scurgeri ca și la ciclu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula dupa trecerea a 4-7 zile de la data administrarii pastilei contraceptive, se produce o sangerare care reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata actiunea nefasat asupra activitatii hormonale normale, afectiunea amintita fiind provocata de invazia de hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita. Insa la fel de bine sangerarea aparuta poate fi de fapt si sangerarea menstruala autentica in situatia in care pastila contraceptiva a fost folosita/administrata cu totul inutil cu doar cateva zile inaintre de data la care urma sa se termine ciclul menstrual. Fiindca exista durerile abdominale cat si cele situate la nivelul sanilor, care probabil reprezinta simptomele premenstruale specifice se poate presupune ca cel mai probabil sangerarea care se produce in acest moment, reprezinta de fapt menstruatia autentica si ca atare pastila contraceptiva a fost folosita INUTIL si IRESPONSABIL. Multa sanatate!