| Evelinmariaa a întrebat:

Sunt fata si am 18 ani. De vreo 4-5 zile am o umflatura in sânul stâng. Nu se vede umflatura dar eu o sa simt. Uneori am si mici dureri tot in partea stânga, la san. Va rog da-ti-mi niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Trebuie să-ți vină menstruația zilele astea? E posibil să fie un mic nodul pe fond hormonal, care trece după ce trece și menstruația. E normal să mai apară uneori, toate avem din când în când. Monitorizează-l atent și dacă nu se retrage, mergi la un medic să vezi despre ce e vorba.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Singurul sfat este sa te duci la un control medical.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic, el va vedea exact ce ai acolo, sa speram ca nu este nimic grav, poate doar ceva dereglari hormonale, ti ai inceput viata sexuală? Cind ti a venit ultima data ciclul? poate te pregatesti de ciclu si ai ceva dereglari hormonale, dar ca sa fii tu igură ca nu ai nimic la săni, mergi la medic. Te si doare sînul stîng? Sănătate multă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze pentru greseli, am vrut sa spun sa fii tu sigură ca nu ai nimic la sîni, mergi la medic, este important controlul medical in faza incipientă cum esti tu acum Adelina. Sarut mîna.

| Florentina9210 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un medic.

| untu a răspuns:

Spune-i asta mamei tale ca trebuie sa stie ce trebuie facut si apoi roag-o pe mama ta sa te insoteasca pana la medicul de familie si apoi sa mergi la medicul oncolog si sa-ti faca teste cu radiografie, tomograf si RMN, apoi o sa-ti faca o biopsie (sa scoata o bucatica de tesut si lichid) pentru a putea vedea daca nu e cumva este un chist care duce la cancer la san! Trebuie sa fii prevazatoare si sa prevenim si sa impiedicam ca boala asta sa nu dezvolte in stare avansata! Dar nu te speria, sa fii optimista si pozitiva, ca s-ar putea sa nu ai nimic! Doamne-ajuta si insanatosire grabnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Adelina!
Cel mai bun sfat, e sa te duci la medic, pentru ca trebuie sa ti se faca un control amanuntit, ca sa iti spuna exact ce ai, si cum trebuie rezolvat.
E greu pentru un medic sa iti spuna ce ai doar uitandu-se la tine, fara sa iti faca control, iti dai seama ca pentru cei de pe TPU e imposibil sa iti zica ce sa faci. Sper ca ai inteles happy
Week-end placut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa urgent un consult mamar!
Ceea ce tu simpti poate fi un ganglion, chist, ovul!
Durerile in zona pieptului de asemenea sunt un indicator de alarma.
Pentru linistea si sanatatea ta mergi la un control!
Multa sanatate iti doresc!

| Evelinmariaa explică:

@rickgrimes esti un nesimțit. In primul rând, daca nu esti capabil sa dai un sfat stai in banca ta. In al doilea rând, daca nu ai habar sa scrii du-te si invata.

| RickGrimes a răspuns:

Eu zic sa nu iti mai pui silicoane urat-o, du-te si inteapa-te