| eupersonal a întrebat:

Un batran n-a uirnat pentru o perioada lunga de vreme, si acuma nu mai poate deloc. doctorul a spus ca singura solutie este la spital, prin introducerea unei sonde.
Dar exista totusi ceva medicamente, sau plante care l-ar putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista tratamente naturiste pentru asa ceva, ci doar sonda de urgenta. Risca sa faca ruptura de vezica si sa moara daca sta asa mai mult de cateva ore.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu te juca si du-l urgent la spital.
ceaiuri din codite de cirese sau furesemida sunt total interzise in astfel de situatii... cel mai indicat este serviciul de urgenta.
O zi bunahappy

| Brigaela a răspuns (pentru caramela):

Diureticele o sa-i faca si mai rau, fiindca veyica o sa fie si mai plina si tot nu va putea urina. Problema este un obstacol subvezical (probabil prostata). Administrarea de diuretice in acest caz este strict interzisa, favorizeaza ruptura vezicala.

| caramela a răspuns (pentru Brigaela):

Tocmai am specificat ca cel mai indicat e sa folosesca serviciul de urgenta.
O zi frumoasa sa aihappy

| Brigaela a răspuns (pentru caramela):

Da, dar ai scris ca ar putea sa ia furosemid, in loc sa scrii ca este complet interyis. la fel ceaiul diuretic. Din raspunsul tau nu se intelege cat de important este sa nu i se administreze sub nici o forma nici un fel de diuretic, ba chair se intelege ca ar fi posibila administrarea si poate chiar indicata pana ajung la spital. Probabil ai omis sa scrii cuvantul interzis, sau mare atentie NU ii dati diuretice sau ceai diuretic.

| caramela a răspuns (pentru Brigaela):

Asa este..am omis..scuze!

| Mikhtarian a răspuns:

S-a blocat canalul.
Ii trebuie o sonda pentru urinare, nu prea, poate un ceai ceva, sau cand face scamele sa se straduieassca.
Poate sa pateasca ceva serios.

| Sandrailii a răspuns:

Sunt tratamente cu ceaiuri pentru asa ceva, dar in cazul unui blocaj renal, cum are batranul, solutia este doar la spital.