| rihannafox a întrebat:

Urgenta! Va rog sa ma ajutati, merg la psihiatru odata pe luna pentru a-mi prescrie o reteta pentru xanax 2 mg/zi. Luna aceasta am avut o anxietate mai mare, parca nici nu isi faceau efectul si am avut si multe probleme familiare, cu jobul, cu prietenul, parca s-au adunat toate. Am sunat doctora si a spus ca a trecut o jumatate de luna de cand mi-a prescris ultima reteta si nu poate sa imi elibereze alta. Sunt disperata pr ca de luni incept un nou job pe care mi l-am dorit foarte mult si fara medicamente nu ma pot duce doarece intru in sevraj.
Am facut o programare la un alt medic psihiatru dar nu stiu daca o sa imi elibereze o reteta. Ce sa ii spun sa il conving? Sunt disperata si chiar am nevoie de ajutor. Chiar nu imi poate da ceva alternativ avand in vedere situatia? Chiar trebuie sa pierd totul pentru ca am luat mai mult decat trebuia pe reteta? Asta s-a intamplat doar luna aceasta... ca sa nu mai spun ca chiar fostul medic psihiatru mi-a spus ca pot sa ii dau si alte date (ale unei amice, rude, etc. si acum nu mai vrea in niciun fel). Este bine sa ii mentionez astazi doctorului ca imi elibera retete si cu alte date?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grijă cu Xanax-ul. Crează foarte repede dependență.
Nu te juca!
Eu unul ajunsesem să iau câte 4-5 pe zi și tot nu-și mai făceau efectul.
I-am spus doctorului că-s dependent de benzodiazepide și mi-a schimbat repede tratamentul.
Și încă ceva: se pare că benzodiazepidele luate pe termen lung (ani) distrug celula nervoasă și netezesc calea spre Alzheimer.
Scapă naibii de Xanax!