| LighteD a întrebat:

Vad ca mai nou sunt tot mai multe cazuri de muşcături de căpuşe... dar eu chiar nu pot sa-mi dau seama cum cineva chiar poate observa cand este muscat. Sa zic te musca, nici nu cred ca sesizezi, mai ales daca e intr-o parte a corpului unde nu poti chiar observa. Eu de multe ori, ma duc si la tara, stau in gradina, la plaja, iarba .etc.Inseamna ca am putut fi muscat de atatea ori, sau poate am fost si nu mi am dat seama? Nu stiu ce sa cred e chiar asa grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da este destul de grav pentru ca ramane o parte din ea acolo si se infecteaza.De aceea trebuie sa mergi la medic sa iti scoata parte din ea ce a ramas acolo.

2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Foarte amuzant ...Nu obeservi atunci dar iti dai seama deoarece se vede. este foarte important sa fie extrasa corect si sa iei ceva mdicamentatie care sa contina antibiotice

| Somberヅ a răspuns:

Este foarte grav! O muscatura poate aduce chiar moartea! Trebuie Tratata serios!