Întrebare recomandată | Bionicle a întrebat:

Voi stiti cum ar trebui sa aflam daca suntem sensibili la gluten sa nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Manaci orice contine gluten, daca te simti rau dupa, faci o cura fara gluten si vezi cum te simti. Chestia cu intolerante la gluten e putin inventata... Dar treaca-mearga. happy

| MedRex a răspuns:

Sub 1% din populatie are adevarata intoleranta la gluten. Chestia asta a prins aripi la americani unde orice porcarie la care i-se pune eticheta de sanatos este exagerata la limite anormale. Intoleranta la gluten se diagnosticheaza corect prin analize de laborator si endoscopie, uneori cu biopsie.

| biosano a răspuns:

Trebuie sa faci niste analize.

| Bionicle explică (pentru biosano):

Unde?

| biosano a răspuns (pentru Bionicle):

Mergi la medicul de familie. El va sti la ce clinica din orasul tau sa te indrume.