| christian90 a întrebat:

Este cineva care a facut cunostinta cu noile taxe pentru coletele internationale? (vechile cunostinte Aliexpress, Wish s-a.m.d) Este vorba de coletele care au intrat in tara incepand cu luna aceasta, poate au ajuns mai repede la voi.
Nu ma pot increde in totalitate in informatiile de pe site-ul postei romane; inca nu m-am lamurit pentru ce suma declarata sau nu se aplica TVA-ul, sau daca ma pot astepta si la altceva (pe colet poate scrie orice).
Pe unele site-uri a aparut o noua taxa, un VAT; costurile vor creste, dar tot se pot face cumparaturi convenabile la pret pentru ca inevitabil vor creste preturile si la cei care importa marfuri.

2 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

De la 1 iulie se aplica TVA la orice suma.
pana acum doar la ce valora peste 10euro.

VAT este TVA ul in denumirea lui in engleza.

| christian90 explică (pentru goguPatent):

Stiu despre taxa si pentru coletele mici ca valoare.
Nu stiu sigur pe ce baza se calculeaza TVA-ul ala, daca trebuie sa fac si o dovada a platii samd.