| BlanariuAlessio a întrebat:

Salut, azi am cumparat un scaun de birou si sub el este o chestie rotunda pe care o pot invarti si nu stiu ce e.Ii ca un fel de un arc mare.Dau funda

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai incercat sa citesti instructiunile? Sigur scrie acolo la ce-i buna rotita aia!

| zilog a răspuns:

Daca este situata pe ax-ul pistonului hoidraulic de acolo se regleaza cat de repede si cat de adanc sa ti-o bage

si pana unde sa se infiga

pentu ca poti desfileta chestia aia si cand te trantesti pe scaun sa ti-o gage toata
adica sa se duca pana jos brusc ca si cand scaunul ar fi levitat pana atunci si tu sa te scufunzi dintr-o data brusc cu scaunul pana cand se face scaunel si ajungi cu gura la nivelul mesei

sau daca ai reflat-o mai bine ajunge sa ai si tu un pic de arc sau mai mult arc cand te asezi pe scaun sa se lase scaunul cu totul in jos spre pamant dar foarte greu ca si cand te-ai fi asezat pe un balot de paie sau pe niste cauciucuri de masina facute teanc

asta cred eu ca se regleaza de acolo cat de repede sa te duci in jos
cu ce viteza
si la ce greutate sa incepa sa se duca in jos
pentru ca daca ma asez eu cu 150 Kg pe acel scaun atunci trebuie sa se duca direct proportional cu greutatea mea
adica nu foarte repede
dar daca se aseaza pe acelasi scaun cu aceleasi setari secretara mea care are doar 40 Kg
atunci sa nu se mai duca scaunul deloc in jos cu ea

iar acum ca acelasi model de scaun sa se duca in jos si cu secretarea mea atunci trebuie reglat acel piston cat de repede sa se desunfle
si la ce apasare

este intr-un fel cam ca la cricul hidraulic de la masina de la aututurism
se poate regla cu ce viteza sa coboare masina jos pe asfalt

| Skarr a răspuns:

Acea chestie rotunda este pentru a regla cat de usor se lasa scaunul pe spate. Sa fie mai fix sau sa se dea mai usor pe spate. La mine asta face cel putinhee hee)

| Februar30 a răspuns (pentru Skarr):

Da, din rotita in general se regleaza speteaza... daca se lasa mai usor sau mai greu pe spate. happy