| Ciinevaa a întrebat:

Ajutor! De cateva zile am observat ca din cand in cand mi se aprinde ledul de la webcam la laptop de parca ar fi pornit, dar eu nu il folosesc, iar noaptea asta dintr-o data de parca altcineva ar fi umblat pe laptop a cautat un site por.no si a dat play la niste clipuri, repetand acest lucru de mai multe ori, dupa mi-a aparut un chatbox cu titlul "chating with GOD" ceva de genu si acolo scria "i am watching" si iarasi mi s-o aprins led-ul de la camera web. Ce este asta, un virus sau alt ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Cineva te spioneaza.
E bine sa-ti acoperi camera cu ceva (batista, hartie igenica, orice) cand nu doresti sa folosesti intentionat camera.
Mai bine este daca scoti cablu de internet.
Si mai bine e sa-ti reinstalezi windowsul si sa instalezi si un antivirus bun.
Cel mai bine este sa iei toate masurile de mai sus!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E clar că ai un vierme instalat în calculator și cineva îl controlează de la distanță.
Faci (preferabil pe alt calculator) un CD / DVD bootabil cu un antivirus pentru curățarea sistemului: http://www.digitalcitizen.life/......indows-pcs
https://www.lifewire.com/free-bootable-antivirus-tools-2625785

După ce scapi de malware, te pui și faci curat prin sistem cu CCleaner (de la Piriform - freeware), și preferabil instalezi un antivirus bun (ai de unde alege, și gratis, dar și pe bani) și pe deasupra, dacă pachetul antivirus nu include și asta, un FIREWALL care va opri orice acces neautorizat asupra calculatorului tău care vine din afară.
Pentru că sunt unii hackeri care profită de vulnerabilități cunoscute (sau noi) ale s.o. sau al altor programe pe care le folosești și din ambiție intră pe calculatorul tău și încep să preia controlul.
Dacă ai window$ XP sau 7, te sfătuiesc să faci upgrade la 8.1 sau mai bine la 10, pentru că primele nu mai au suport de la M$ și deci nu mai beneficiază nici de update-uri pentru a astupa găurile de securitate!

| Ronnix a răspuns:

Un individ (probabil, DoiCopiScaldatiInCiorba) ti-a transmis un fisier ce continea un trojan, acest lucru permitandu-i sa iti controleze calculatorul de la distanta in orice clipa. Pentru a scapa de el, iti sugerez sa iti reinstalezi windows-ul cat mai curand.

| Ciinevaa explică (pentru Ronnix):

Am inteles si daca imi e inchis laptopu normal li se inchide si accesul lor si nu mai pot sa faca nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciinevaa):

Deci fi atent ai putea instala un antivirus dar daca vrei sa fi 100% sigur ca nu se mai intampla asa ceva ce trebuie sa faci si chiar nu glumesc: reseteaza intregul calculator sau si mai bine ia-ti unul nou, instaleaza un antivirus bun pe el (cum ar-fi avast care este si gratis), acopera camera web cu ceva cum ar-fi o hartie cu scoci, opreste internetul cand nu il folosesti si instaleaza un VPN cum ar-fi cyber ghost care este tot gratis si daca nu sti ce este un VPN pai iti schimba adresa de ip (care arata cine estu tu pe internet) iti securizeaza conexiunea la internet (adica tot ce iese si intra in laptopul tau).
Sper ca te-am ajutat big grin
Inca ceva aici am scris ce as face eu deci tine in minte astawinking

| Ronnix a răspuns (pentru Ciinevaa):

Daca ai inchis laptop-ul sau ai blocat conexiunea la internet, nu va putea sa-l acceseze sub nicio forma.

| K0sti a răspuns (pentru Ciinevaa):

Aoleu...asa va trebuie!

| untu a răspuns:

In primul rand, sa faci o curatare cu CCleaner sau Diskcleanup, defragmenteaza discurile cu Diskdefrag sau SmartDefrag 5 PRO, apoi sa faci o restaurarea sistemului si vi se va sterge toate fisierele inutile, apoi sa faci scanarea complete cu antivirusul, apoi descarca si instaleaza Malwarebytes Antimalware si scaneaza complet cu Amenintare Scanare, apoi descarca si intaleaza cu SuperAntispyware 2016 si scaneaza tot si apoi dezinstaleaza-l! O sa vezi ce mizerii o sa iasa la iveala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Doar un lucru vreau sa zic defragmentarea nu sterge sau modifica nimic ce face este ca rearanjeaza fisierele din hard drive (care este memoria de stocare a calculatorului) pentru a fi mai usor de accesat adica sa fie mai rapid dar nu te poate ajuta sa scapi de un virus sau doar gunoi din calculator.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Avand in vedere ce ai descris cu siguranta pe computerul tau exista un virus sau un program malware care poate da altcuiva acces la el. Te sfatuim sa iti salvezi informatiile din computer si sa reinstalezi programul de operare.

De asemenea, pe viitor, te sfatuim sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

| alex495 a răspuns:

Nu i de joaca, daca nu s niste copii? Daca sunt niste hackeri smecheri care de abia asteapta tu sa folosesti home bank si dupa iti fura datele de pe card? Eu cred ca trebuie sa scap rapid de acest virus, cel mai bine reinstall windows...

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, ce zici tu este extrem de grav, cineva te spioneaza, acopera camera cu ceva urgent. Scaneaza imediat cu urmatoarea serie de programe https://zemana.com :https://www.malwarebytes.com/mwb-download/, http://files.surfright.nl/hitmanpro.exe descarca, instaleaza si scaneaza, daca ai intrebari scrie aici, sterge tot ce gasesc, daca situatia persista formateaza toate partitiile si reinstaleaza sistemul de operare, dupa instaleaza un antivirus bun!

| 1234Test a răspuns:

I am watching you