| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am o problemă!
Am vorbit cu un băiat de vreo 19 ani și a încercat să îmi dea o țeapă dar mi-am dat seama că e o țeapă!
Din câte știu se pricepe extrem de bine la calculatore deoarece a fost IT-ist și știa cu ușurință sa spargă un IP.
M-am amenințat la sfârșit că mi-a aflat IP-ul și că m-a pus pe Dark Web!
Mi-e frica ce pot să fac?

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu-ti faci probleme cu aflarea IP-ului, ca nu are ce-ti face!

| Drimmero a răspuns:

Prostii, nu are ce sa-ti faca.

| T0T a răspuns:

Cum adică să spargă un IP? laughing
Tu știi ce e ăla IP?
Poate vrei să spui că ți-a aflat adresa IP. Poate ai adresă de IP dinamică, ia încearcă să restartezi routerul.
Oricum, sunt convins că făcea mișto de tine. Ce poate face cu adresa ta IP pe Dark Web?

| BL4J a răspuns (pentru T0T):

Eu folosesc în termenul de,, spart IP'' deoarece mi se pare mai ușor...
Dacă mi-ar pune adresa de IP pe Dark Web cineva ar putea afla unde locuiesc

| DoarBogdan a răspuns (pentru BL4J):

Pai si daca afla unde locuiesti ce? Poate si vecinul tau este "hacker" si stie unde locuiesti tu, ce poate sa iti faca? Nimic.

Nu iti bate capul cu asta, zau asa. Ala stia si el sa faca un click dreapta - refresh si se crede mare hacker.

| T0T a răspuns (pentru BL4J):

Și de ce i-ar păsa cuiva unde locuiești tu? Dacă cineva ar vrea să afle, ar face-o oricum.

| raMLesS a răspuns (pentru BL4J):

Ce coincidenta, si eu la fel.
"Dacă mi-ar pune adresa de IP pe Dark Web cineva ar putea afla unde locuiesc"
Nu chiar.
Scrie myip si vezi care-i ip-ul tau.
Copiaza-l si dupa scrie pe google ip finder, baga-ti ip-ul daca e cazul, si vezi ce adresa iti arata. Daca iti arata un oras diferit fata de cel in care locuiesti, esti safe.
Daca nu, pasul 2 este sa scoti routerul din priza si sa il bagi iar, intra pe google si scrie "my ip".
Vezi daca ip-ul e acelasi cu cel de dinainte sa restartezi routeru.
Daca e altul, esti safe, ai ip dinamic.

| raMLesS a răspuns (pentru DoarBogdan):

Poate sa ii dea comanda de nu stiu ce la usa. Dai de un prost care suna si spune ca vrea pizza, anvelope de iarna, etc la acea adresa.

| PainTech a răspuns:

Se vede că nu ai habar de ce spui.

Lasă-l in pace, sunt doar intimidări nefondate.

| zilog a răspuns:

SA ANUNTI MILIȚIA pentru amenintare
sa stergi windows-ul si sa instalezi ubuntu si sa nu mai folosesti niciodata in viata windows
si gata nu vei mai fi amenintata si vulnerabila
pentru ca oamenii ce folosesc windows pot fi vulnerabili dar cei ce folosesc ubuntu nu au stresuri

pentru ca ubuntu nu poate fi spionat
ubuntu nu poate fi virusat
asa ca treci la ubuntu daca vrei sa scapi de toate stresurile

| Mieeez666 a răspuns (pentru zilog):

"ubuntu nu poate fi virusat"
esti tu asa sigur?

| zilog a răspuns (pentru Mieeez666):

La voi la windows mai demult existau și carcalaci dar mai nou nu mai sunt la modă carcalacii virusii adică!
Mai nou sunt la modă programele gen viermi de rețea rahaturi de genul ășta prin care unii si altii iti fura informatiile si îțî pun programe pe calculator cu ajutorul cărora cumără ei cu cărți de credit furate tot felul de lucruri de pe tot internetul si apare apoi la poliție că tu ai fi cel care ai făcut frauda respectivă.

Eu mă ocup cu sisteme de securitate, am vândut softuri de securitate bancara, si multe lucruri de genul acesta ce țin atât de securitate fizică cât și de securitate cibernetică.
Așa că aș puetea recomada pentru acasa folosirea unui linux gen ubuntu cu un firewall care standard sa nu lase nimic sa treaca apoi deschiderea doar porturilor strict necesare de exemplu doar portul 80 si portul 8080 atât nimic mai mult.
poate in cazuri excepționele si alte porturi pentru dns si ftp.

Dar dacă nu vrei sa treci la linux atunci am o idee si pentru putin mai multă securitate pe windows de exemplu :
instalarea acestui antivirus cu FIREWALL zone alarm
https://www.zonealarm.com/......s/holidays

sau achizitionarea tot de la ei a unui aparat care arata ca un router pentru care mai si platesti chirie după ce că l-ai achizitionat si te păzesc ei făra ca tu sa mai te chinui cu absolut nimic si isi asuma tot ei raspunderea ca esti in siguranta

se cheama https://www.checkpoint.com/

| Mieeez666 a răspuns (pentru zilog):

Ok, dar eu n-am cerut sfaturi, ci te-am intrebat daca esti sigur ca pe Linux nu poti lua un malware.

| zilog a răspuns (pentru Mieeez666):

Daca are firewall este imposibil. eu iti dau IP-ul meu și aștept sa imi scrii intr-un text pe desktop că ai reușit să intri pe calculatorul meu și iti ofer și cadou așa de Crăciun 100 CHF dacă reușești să intri să îmi demonstrezi că nu mi-am protejat calculatorul bine.

| Mieeez666 a răspuns (pentru zilog):

Pai in cazul asta, si Windows are firewall.

| zilog a răspuns (pentru Mieeez666):

Ha ha ha ha ha nu pot să spun mai multe să nu mă dea in judecată cineva de pe la micro$oft

Poti sa iti pui tu toate firewall-urile la window$

| Mieeez666 a răspuns (pentru zilog):

Lasa Microsoftu', ca aici vorbim de malware.
Daca tot zici ca te ocupi cu "securitate cibernetică", banuiesc ca stii ca majoritatea utilizatorilor nu-si infecteaza sistemul din cauza ca n-au un firewall configurat.
Linux nu-i un OS minune pe care daca-l instalezi esti automat protejat de orice. (cu toate ca are avantaje fata de Windows)
Raspunul asta explica mai bine ce vreau sa zic:
https://security.stackexchange.com/a/121505

| Mirel4412 a răspuns:

Te pune pe deep weeb? Ahaha de aia mai pot aia de acolo de ip-ul tau si cine esti tu, doar daca nu ai bani laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ip-ul iti poate afla adresa numai daca e hacker bun, nu un it-ist oarecare Dar sa zicem ca afla... u poti sa schimbi ip-ul cu cea mai mica usurinta exista 1001 de metode.
Sa zicem ca iti afla si ip-ul si adresa, Bun si? Ce ti-ar putea face, de ce s-ar obosi cineva sa-ti faca rau? Esti bogat? -> in caz contrar efortul depaseste castigul
Dark Web -nu e atat de periculos pe cat crezi, e doar un loc unde se face comert ferit de ochii autoritatiilor. Ce vezi in stiri sau pentru yt se intampla in USA nu in Romania.

| badpanda a răspuns:

Ai putea sa mai cresti.

| Mirel4412 a răspuns (pentru badpanda):

As vrea si eu sa cresc peste noape cu cativa ani, ma ajuti?

| badpanda a răspuns (pentru Mirel4412):

Ideea era sa creasca.Nimeni nu a zis peste noapte.
Daca nu stii sa citesti roaga pe cineva mai destept decat tine sa te ajute.Ai de unde alege, sunt 8 miliarde pe planeta asta.

| InOrOut a răspuns:

In primul rand ip-ul e al routerului nu al computerului tau happy tu ai ip intern si inca dinamic. Daca dai reset la router e posibil in timp sa il schimbe si lui ip-ul ca si el are "mai dinamic". Cum ti-a aflat ip-ul? ai folosit yahoo messinger sau ce? ai intrat pe serverul lui de jocuri? cum? ti-a trimis ceva fisier prin e-mail? laughing si ce legatura are darknet-ul? iti intra in pc si te filmeaza cu webcam-ul?

| BL4J a răspuns:

Fix amu

| geoor a răspuns:

Nu are ce să facă cu IP-ul tău decât dacă se duce la poliție, dar atât timp cât tu ești cel țepuit și nu țeparul ești în siguranță.