| anonim_4396 a întrebat:

Recent pe insta am observat că îmi umblă cineva pe cont, am mesaje, story-uri și postări pe care eu nu le-am postat.
Am intrat pe insta să îmi schimb parola si să văd cine se conectează la cont-ul meu si îmi arata ca dispozitivul de pe care se conecteaza cineva este din București.
Nu stiu pe nimeni în București, dar de fiecare data cand schimb parola la cateva zile vad din nou ca apar postari, mesaje si story-uri care repet nu eu le-am pus.

Ce aș putea face in privinta asta? Mă gandesc că exista posibilitatea să fie vreun psihopat

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba parola si activeaza Autentificare cu doi factori altfel fara nr tau de tel nu se va mai putea loga nimeni

| dullcat a răspuns:

Raporteaza ca cineva iti foloseste contul. Sau poti abuza de likeuri si altele (exista un numar permis pe ora/zi) si atunci iti va aparea instant mesaj de confirmare ca esti tu(daca nu ma insel, are legatura cu numarul de telefon) se va activa sistemul de siguranta contra botilor. Bifezi ca activitatea suspecta din ultima perioada n-a fost a ta.Si ar trebui sa ti se blocheze. Poti trimite contul tau si apropiatilor, cere-le sa dea report.

Stiu ca e super nasoala treaba asta, m-am saturat sa vad si eu prieteni, care posteaza chestii faine despre natura si gradina, ca se trezesc cu contul spart.Nu stiu la tine despre ce postari e vorba, dar eu am obsevat ca multe sunt despre bitcoin.Inclusiv povestile sunt scrise gresit cu text in romana si sper sa nu cada lumea in plasa.E posibil sa iti schimbe si numele sau poza de profil.

| 120bulevard a răspuns:

Sa-ti schimbi si mailu si parola si sa-ti pui si autentificare pe 2 factori pe cont, de asemenea sa scoti si acel dispozitiv de la trusted devices, daca problema tot persista du-te la politie si arata adresa IP cu log-urile.