| Maniax a întrebat:

Am 16 ani, 1.73 inaltime si 58 de kg. De 2 luni merg la sala, si mi se pare ca nu vad rezultate vizibile... Am inceput sa ridic de la saptamana la saptamana tot mai mult. In brat am 28 cm la rece. Ce trebuie sa fac sa cresc mai repede?

7 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa creasca. Trebuie sa pui masa musculara pe tine ca sa cresti, adica la 1, 73, ar trebui sa ai 68kg ca sa fii considerat "facut". Ca sa iei in masa musculara prima data iti calculezi necesarul de proteine, carbs si etc. pe care trebuie sa-l iei pentru o crestere in maximum 2 luni, si apoi ai doua variante: ori iei nutrimentele respective din mancare ( ceea ce inseamna sa mananci o gramada de chestii zilnic), ori te apuci sa le iei artificial (sub forma de praf, pastile sau cum vrei tu).

| StefanChriss a răspuns (pentru StefanChriss):

Am uitat sa specific, ideea e sa ajungi la 68kg cu muschi, nu cu grasime, adica aprox fat 20% cel mult. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanChriss):

Nu exista "artificial", prafurile alea tot din mancare sunt facute.

suplimente = mancare concentrata.

mai documenteaza-te si tu inainte sa ABEREZI

| StefanChriss a răspuns (pentru Cosmin86):

Du-te BA TU si documenteaza-te inteligentule! Am numai doctori in familie si prieteni de familie si mi-au explicat din punct de vedere medical ce urmari pot sa aiba! Auzi ce dobitoc rolling on the floor Pai proteinele alea sunt la fel de false ca vitamina C si Ca produse in laborator, ma! Deosebirea e ca alea nu-ti pot da peste cap metabolismul! Pai unde obtii ma, tu, prafuri din zer si lapte?! E scris acolo asa pentru botanisti ca tine laughing 100% natural, ca-s extrase din alimente naturale rolling on the floor ma faci sa rad cand te vad cat esti de naiv! Pun pariu ca iti comanzi de la teleshoping la cat de destept estilaughing. De-aia e vai de tara asta, ca-i plin de botanisti care pun botu la orice reclama care straluceste. AUzi, da pastile pentru marirea penisului nu ti-ai comandat? rolling on the floor N-ai vazut ce scrie, creste pana la 6 cm in plus! rolling on the floor Vai de tine, mai citeste, barosane!

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanChriss):

Ma documentez, am fost si la firme care fabrica asemenea suplimente.

" Pai unde obtii ma, tu, prafuri din zer si lapte", simplu, la fel cum se face laptele praf, PROTEINA este separata de restul continutului prin schimb ionic la rece ( sau alt procedeu ).

Ce medici ai in familie, cu ZERO studii de nutritie, nu?

Si legat de "citeste", de ani de zile ma documentez si citesc, e hobby-ul meu.

Mai citeste tu, copil mic pampalau, cu medicii tai de 2 bani din Romania ( tara cu cel mai PROST sistem medical din lume ).

Esti doar un COPIL FIRAV si PAMPALAU care nu citeste nimic si comenteaza, nu?

| Terro2029 a răspuns:

Asteapta sa mai cresti nu te grabii, e perioada de crestere de asta nu iei in masa musculara, nu baga proteine sau alte substante ca iti strici organismul deoarece toate contin steroizi plus ca ingrasa daca te lasi de sala, ai rabdare cu corpul tau, sper ca ti-am fost de ajutor. Succes!

| mOBSCENE a răspuns (pentru Terro2029):

WOW. Cum sa contina proteinele steroizi, maaaaa? Nu mai posta prostii din astea pe aici, ca unii poate chiar ajung sa te creada.