| dartagnon a întrebat:

Buna fac sala de 5 luni si 2 saptamani.(G initiala: 53, G finala: 58, 5kg, procent de grasime 13% h:171 cm). Cate g de carbohidrati imi recomandati sa mananc in fiecare zi pentru crestere in masa? dar nu sa ma fac butoi! In ultimele 2 luni de sala am facut o prostie: nu m-a m-ai interesat numarul de carbohidrati pe care ii mancam(ma interesa doar sa fac 120g de proteine majoritatea din carne,oua, lactate) si mancam numa dupa ce veneam de la antrenament o cantitate mai mare, in restul zilei mancand foarte putini carbohidrati.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt 5 kg de muschi, NU de grasime. Poti creste in greutate si punand muschi, cantarul arata mai mult, dar NU se numeste ingrasat.

Salata usoara dupa sala? apuca-te de sah

| Comandantul a răspuns:

Dartagnon cand este vorba de diete, antrenament, ce sa mananc ce sa nu mananc intotdeauna se isca o intreaga polemica.Ce pot sa-ti spun din propria experienta de sportiv este ca o dieta se face numai PERSONAL.Asa cum zicea si Mr. Olimpia Kai Green trebuie sa iti fixezi o Tinta "unde vreau sa ajung". Dupa ce ai fixat asta iti vei da seama ca restul vine mai usor.Carbohidratii sunt cei care iti dau energie degeaba iau eu zeci chiar sute de grame de proteina daca la restul am deficit. Dieta ta trebuie sa fie echilibrata si da chiar si cu grasimi.O sa spui acum ca "omule esti nebun" cum grasimi; Da chiar si grasimi omega 3, 6, 9.Grasimile nesaturate sunt bune si cele rele sunt cele saturate dar deja intram in altceva.Deci in concluzie incearca sa ai un regim alimentar echilibrat, nu stiu exact dar din ce ai scris tu cred ca esti ectomorf si aici este o intreaga nebunie pentru tine ca ectomorf ar trebui sa ai un raport proteina/carbohidrati egal cu mici diferenta. Procentul de proteina mereu va fi putin mai mare (2-2,5g/kg pentru ca ea este caramida de constructie a masei musculare iar la sfarsit grasimile care si ele ajuta la constructia unui corp armonios.Incearca sa iti asculti si sa iti observi corpul.Vezi ce ii place ce nu ii place.Vezi schimbarile de la luna la luna.Fi perseverent, schimbarile corpului nu sunt peste noapte trebuie multa truda, mancare, odihna.Cum spuneam sunt multe de vorbit multe de clarificat internetul este o sursa infinita de invatare si de ghidare in procesul de bodybuilding. Dupa cum zice si numele "Bodybuilding" tu vrei sa iti cladesti un corp la fel ca o cetate incepi cu fundatia care trebuie sa fie solida si apoi urci incet incet cu zidurile si in final cu acoperisul sau in cazul tau cu cunoasterea pe deplin a corpului tau si a exercitilor care te ajuta sa ajung la obiectivul tau. Sper din tot sufletul ca nu te am plictisit si sper sa ajung acolo unde iti doresti. Te salut si sa stii ca "NO PAIN, NO GAIN"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandantul):

De ce nu-i dai reply pe comentariu?

tu acum ai pus comentariu general, el nu primeste notificare...

| dartagnon explică:

Iesi afara ca esti paralel!