| Fsdalajdljaljdvndnlgd a întrebat:

Buna,fac sala de 6 luni.As vrea sa va intreb ce rol au caloriile cand vreau sa pun in greutate? Nu este destul sa imi ating necesarul zilnic de proteine? ca din cate stiu cand faci sala proteinele sunt cele mai importante?

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Proteinele ajuta la buna funcționare a țesutului muscular, la întreținerea, la repararea si dezvoltarea acestuia. Carbohidratii sunt cei care te ajuta practic sa crești in greutate (tot ei reprezinta si o sursa de enrgie a corpului uman), grasimile sunt cele care ajuta la o mai buna functionare a intregului organism, ajuta si previne uzura articulatiilor, plus ca stimuleazs cresterea nivelului de testosteron liber in organism. Iar toate astea 3 la un loc formează caloria, 1g de proteina=4calorii, 1g carbo=4calorii, 1g grasimi=9 calorii. Tu ca sa "faci mușchi" ai nevoie si de energie pe care ti-o procuri din sursele de energie (carbo si grasimi) si de testosteron si de odihna. Deci practic trebuie sa ii dai organismului mai mult decat consuma, asta te baga inevitabil in surplus caloric.

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru BuLaNNNeL):

Am inteles, multumesc mult

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cum sa iei in greutate daca consumi mai multe calorii decat mananci? Intai organismul va arde caloriile necesare functionarii si abia apoi, daca ii mai raman proteine le va depozita. Nu se va rusina sa arda proteine daca nu are altceva

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru Brigaela):

Pai consum 3000 de cal pe zi, nu cred ca e mai putin decat consum

| Fsdalajdljaljdvndnlgd explică (pentru Brigaela):

Pai mananc 3000 de cal pe zi, nu cred ca e mai putin decat consum

| Brigaela a răspuns (pentru Fsdalajdljaljdvndnlgd):

Nu e mai putin, dar nu asta a fost intrebarea

| Cosmin86 a răspuns:

Pentru masa musculara: 60% carbohidrati, 30% proteina si 10% grasimi sanatoase.

Ce faci tu, doar cu proteine, e o tentativa proasta de definire.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca esti in deficit caloric slabesti, deci sunt importante + carbohidratii daca vrei sa cresti in greutate, pe langa proteine. Te axezi numai pe proteine, mananci calorii cat sa te mentii si carbohidrati putini cand esti in perioada de definire.